prof. Vojtěch Thon: Každý třetí už se s virem setkal. Došlo k fatálnímu selhání, proto lidé umírají po tisících.
DVTV: Každý třetí už se s virem setkal. Došlo k fatálnímu selhání, proto lidé umírají po tisících, říká Thon.
A umírají zcela zbytečně, teď už po tisících, říká imunolog Vojtěch Thon, spoluautor studie o výskytu protilátek v populaci. Je to fatální selhání těch, kteří tohle vůbec neměli dopustit. Mohli jsme proočkovat populaci jednou dávkou a nečekat na druhou, to je zásadní řešení, dodává.
Testování protilátek – Studie COVID-19
Předmětem studie je zjišťování hladiny protilátek IgG odběrem vzorku krve. Studie zmapuje odpověď imunitního systému na COVID-19
V době akutní fáze onemocnění nemusí být protilátky ještě vytvořeny a výsledek testu není průkazný. Proto je možné si nechat vyšetřit krev na protilátky nejdříve 3 týdny po odeznění příznaků virové infekce.
Lidský organismus si obvykle po 3-5 dnech nakažení virem začne vyrábět protilátky typu IgA a IgM, následně za 2-3 týdny protilátky typu IgG. Protilátky IgG přetrvávají v řádu měsíců až let.
Do této studie se můžete zapojit už jen do 31. 3. 2021!
Přínos pro účastníky Studie
Účastník Studie se dozví, zda prodělal infekci COVID-19 v minulosti, a pokud ano, má-li v krvi ochranné protilátky a v jakém množství, a jak se v čase vyvíjí množství protilátek v jeho těle (krvi).
Informace o přítomnosti protilátek a jejich množství v těle bude v budoucnu důležitým vodítkem pro výběr vhodné vakcíny proti COVID-19 a pro rozhodnutí, zda je očkování proti této nemoci potřeba.
Odborným garantem Studie je prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D., RECETOX, Masarykova univerzita.
Studie vzniká ve spolupráci s Asociací laboratoří QualityLab.