GCMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Autor
Altium International
Je autorizovaným distributorem společnosti Agilent Technologies pro Českou republiku v oblastech chromatografie (GC, HPLC, UHPLC, kapilární elektroforéza) a hmotnostní spektrometrie (GC/MS, LC/MS, CE/MS), disolučních aparátů, molekulární (UV-Vis, UV-Vis-NIR, fluorescence, FTIR analyzátory a mikroskopy) a atomové spektroskopie (ICP-OES, ICP-MS, AAS), a v neposlední řadě také v oblasti molekulární biologie a genomiky (analýza nukleových kyselin a proteinů, microarray skenery a skla, PCR & RT-PCR, qPCR, řešení pro NGS, reagencie pro mutagenezi a klonování, sondy FISH a další).
Tagy
Článek
Produkt
Video
Webináře
Logo of LinkedIn

Stříkačky HAMILTON nejen pro HPLC a GC chromatografii

St, 28.7.2021
| Originální článek z: HPST/Irena Palíková
Jak zvolit správnou stříkačku pro dávkování kapalin či plynů? Jaké známe zakončení stříkaček a jehel? Jaká jsou spojení jehel ke stříkačce? Co je to index Gauge? Jaké jsou typy pístů?
Video placeholder
 • Foto: HPST: Stříkačky HAMILTON. Kvalita prověřená časem.
 • Video: HPST: Přehledný průvodce stříkačkami HAMILTON

Počátky společnosti Hamilton sahají do 40. let minulého století. Od samého vzniku se tato společnost věnuje vývoji a výrobě přesných stříkaček určených pro manuální i přístrojové dávkování kapalin a plynů. Společnost HAMILTON pro většinu svých stříkaček poskytuje certifikáty Národního institutu standardů v USA (N.I.S.T).

Stříkačky se dělí na dvě základní kategorie.

Mikrolitrové stříkačky

Mikrolitrové stříkačky pro dávkování kapalin se skládají z ručně montovaného pístu z nerezové oceli a jemně vrtaného válce samotné injekční stříkačky. Jsou ideální pro organické vzorky, které nejsou náchylné ke srážení či krystalizaci. Za správných podmínek je opotřebení pístu minimální a životnost stříkačky téměř neomezená. Při dávkování heterogenních roztoků je nutné stříkačku šetrně čistit po každém použití. Písty bohužel nelze v případě poškození či zatuhnutí vyměnit.

Mikrolitrové stříkačky se řadí do několika sérií. Základní série 700 je určená pro dávkování objemů od 5 μl do 500 μl. V této sérii je k dispozici řada různých zakončení jehel.

Mikrolitrové stříkačky řady 600 s extrémně malým objemem jsou podobné řadě 700 pouze s poloviční délkou zdvihu a zesíleným pístem z nerezové oceli. Vyráběné jsou pouze o objemu 2.5 a 5 μl.

Stříkačky řady 800 jsou verzí původních stříkaček řady 700 se zesíleným pístem a jsou o objemu 5 – 250 μl. K přírubě stříkačky je připevněn modrý držák, který zamezuje ohřívání těla stříkačky, což může často způsobovat nepřesnosti při dávkování.

Stříkačky řady 900 jsou ekonomickou verzí řady 800. Jsou ideální pro dávkování objemů 5 a 10 μl. Držák stříkačky je trvale připevněn k válci stříkačky.

Stříkačky řady 7000 s nejmodernějším designem jsou ideální pro dávkování objemů od 0.5 μl do 5 μl. Jedná se o jedinou řadu s nulovým mrtvým objemem.

Plynotěsné injekční stříkačky

Plynotěsné injekční stříkačky slouží k přesnému dávkování kapalin a plynů. Mají precizně opracovaný teflonový píst, který vytváří dokonalou těsnost. Při tomto těsném uložení špička v podstatě otře vnitřek válce stříkačky bez vzorku. Tato vlastnost je zvláště užitečná u vodných a málo těkavých organických vzorků, protože snižuje pravděpodobnost vzniku usazenin, které způsobí zatuhnutí pístu. Přesto je nutné pravidelné čištění tak, aby se zabránilo vzniku netěsností. Pro plynotěsné stříkačky jsou k dispozici náhradní písty.

Plynotěsné stříkačky série 1000 jsou určeny pro dávkování objemů od 1 ml do 100 ml. V této sérii je k dispozici řada různých zakončení a možností délek jehel.

Stříkačky řady 1700 jsou plynotěsnou verzí stříkaček řady 700 pro objemy od 5 μl do 500 μl. Opět s různými zakončeními jehel.

Řada 1800 má zesílený píst a je určena pro objemy od 10 do 250 μl.

Řada Super syringe je určena pro extrémně velké objemy, a to od 500 ml do 2 litrů.

Stříkačky lze dělit také dle použití na GC a HPLC autosamplerové, GC a HPLC manuální, stříkačky pro tenkovrstevnou chromatografii (TLC), přírodní vědy, klinické přístroje či TOC analyzátory.

Anatomie stříkačky

Jednotlivé části stříkaček se mohou v závislosti na zamýšleném použití měnit. Jde zejména o zakončení jehly, připevnění jehly k tělu stříkačky, vnější, popř. vnitřní průměr jehly, její délku, typ pístu a samozřejmě samotný objem stříkačky.

HPST: Anatomie stříkaček pro dávkování kapalin a plynů v GC, HPLC, TLC nebo TOC a další...

Zakončení stříkaček

 • N - jehla přidělaná na pevno, pro stříkačky s malým objemem
 • SN - stejné jako N, ale zakončení, průměr a délku jehly lze volit dle požadavků zákazníka
 • LTN - jehla vlepená do luerového ukončení, stříkačky s objemem nad 1 ml
 • LTSN - stejné jako LTN, zakončení, délka jehly a její tloušťka dle požadavků zákazníka
 • RN - odnímatelná jehla, autoklávovatelná
 • KH - vyměnitelná jehla v provedení KH pro stříkačky série 7000, bez mrtvého objemu, autoklávovatelná
 • LT - luer tip, jehly k ní jsou odnímatelné s male luer
 • TLL - luer lock
 • C - Chemical Seal, male spojka
Z dalších zakončení, která již nejsou tolik běžná:
 • FN - Fixed needle, CTC chromatografické stříkačky
 • BFP - Bubble Free Prime, pro injekční pumpy
 • SL - SampleLock, ventil s vyměnitelnou jehlou, např. pro headspace
 • CA - Carbon Analyzer, pro TOC analyzátory
 • Tracheal - určené pro flexibilní hadičky s definovaným vnitřním průměrem

Hroty jehel

Hrot jehel může být:
 • Styl 2 – ukončení pro penetraci septa – hrot jehly je ostrý, zkosený, zakřivený, nekorodující, 34 – 10 G. Tento typ je historicky používaný pro přímý nástřik do GC systému.

 • Styl 3 - tupý hrot jehly pro použití se vstřikovacími ventily HPLC systémů a pro pipetování vzorků, rozmezí 34 – 10 G. Styl 3T je tupý jehlový hrot pro chromatografii na tenké vrstvě (TLC). Jehly jsou potaženy PTFE. Dostupné gauge: 26s, 26, 22s, 22.

 • Stylu 4 - jehla určená pro aplikace v přírodních vědách, kde se doporučuje standardní 12 ° zkosení hrotu, 34 – 10 G.

 • Styl 5 - kónická jehla s bočním otvorem pro penetraci sept při headspeace plynové chromatografii, 26 – 10 G. Styl AS - jehlový hrot speciálního kuželového stylu používaný u injekčních stříkaček GC autosamplerů, 26 – 10 G.

Tloušťka jehly, resp. její vnější průměr je dán hodnotou G – gauge. Tato hodnota je v nepřímé úměře k vnějšímu průměru, takže čím je hodnota větší, tím je průměr menší a obráceně.

Plunger (píst) může být:
 • Mikrolitrový – standardní píst z nerezové oceli, který se nachází v injekčních mikrolitrových stříkačkách o objemu 2.5 - 500 µL. Je ručně připevněn ke skleněnému válci tak, aby se vytvořil kapalinotěsný uzávěr ideální pro dávkování rozpouštědel.

 • Řada 7000 - tento píst je určen pouze pro injekční stříkačky řady 7000 o objemu 0.5 - 5 µL. Konec pístu má prodloužení z wolframového drátu, které zapadá po celé délce jehly až ke špičce, což má za následek nulový mrtvý objem.

 • Gastight - písty jsou vyrobené z nerezové oceli nebo hliníku, jsou vybaveny PTFE zakončením. Tyto písty lze použít pro ruční nebo automatizované aplikace s kapalinami i plyny. Písty jsou vyměnitelné a jsou určeny pro stříkačky o objemu 10 µL - 100 ml.

 • Maloobjemové stříkačky vyžadují extrémně malé dráty jako písty. Pro použití, která jsou náchylná k ohnutí a zlomení těchto malých pístů, se doporučuje použít zesílený píst Microliter a Gastight v řadě stříkaček 800 a 1800.

Záznam webináře

Další informace načerpáte z našeho posledního webináře o stříkačkách Hamilton – Přehledný průvodce stříkačkami HAMILTON

Další informace

Hamilton nabízí řadu stříkaček ve standardním provedení, ale i výrobu stříkaček či jehel přímo dle požadavků zákazníka. Pokud jste si tedy nevybrali z portfolia přímo, neváhejte nás oslovit s Vašim speciálním požadavkem - Irena Palíková ([email protected])

Altium International
 

Mohlo by Vás zajímat

Simultaneous Analysis of Residual Pesticides Using High-Speed Scan and Smart SIM+ of GCMS-QP2050

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
GC/MSD, GC/SQ
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Potraviny a zemědělství

Agilent 8850 GC system

Brožury a specifikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Ostatní

GC/GC-MS Glass Insert/Liner Selection Guide

Příručky
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
Spotřební materiál, GC, GC/MSD
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Ostatní

Improving Battery Production Yield, Performance, and Stability Using FTIR

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie, Materiálová analýza

Ochrana zdrojů pitných vod: Inovativní řešení problematiky výskytu pesticidů v krajině

Ostatní
| 2024 | ALS Czech Republic
Instrumentace
LC/MS, GC/MSD
Výrobce
Zaměření
Životní prostředí
 

Podobné články


Článek | Nejbližší akce

Přednáška LABOREXPO 2024: Budoucnost analýzy potravin a krmiv pomocí NIR spektrometrie (OPTIK INSTRUMENTS)

Zveme Vás na přednášku Ing. Matěje Novotného (OPTIK INSTRUMENTS) s názvem Budoucnost analýzy potravin a krmiv pomocí NIR spektrometrie, která se koná ve středu 5.6. v čase 11:00 - 11:20 hod.
LabRulez
more

Článek | Nejbližší akce

Pozvánka na LABOREXPO - stánek ALTIUM INTERNATIONAL

Přijďte se podívat na stánek ALTIUM INTERNATIONAL v rámci veletrhu LABOREXPO ve dnech 5. a 6. června. Jaké přístroje pro Vás na stánku č. B14 připravujeme?
Altium International
more

Článek | Laboratoře

HRMS laboratoř ALS Czech Republic v Pardubicích

HRMS laboratoř v Pardubicích se specializuje na ultrastopové analýzy persistentních organických polutantů (PCDD, PCDF, PCB, PBDE a PAH) v různých environmentálních a biotických matricích.
ALS Czech Republic
more

Článek | Nejbližší akce

Přednáška LABOREXPO 2024: Nové možnosti automatizace extrakce na tuhé fázi (solid-phase extraction, SPE)

Zveme Vás na přednášku doc. RNDr. Marka Minárika, Ph.D. (Watrex Praha) ‚Nové možnosti automatizace extrakce na tuhé fázi (solid-phase extraction, SPE)‘, která se koná ve čtvrtek 6. 6. v čase 10:30 - 10:50 hod.
LabRulez
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Simultaneous Analysis of Residual Pesticides Using High-Speed Scan and Smart SIM+ of GCMS-QP2050

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
GC/MSD, GC/SQ
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Potraviny a zemědělství

Agilent 8850 GC system

Brožury a specifikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Ostatní

GC/GC-MS Glass Insert/Liner Selection Guide

Příručky
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
Spotřební materiál, GC, GC/MSD
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Ostatní

Improving Battery Production Yield, Performance, and Stability Using FTIR

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie, Materiálová analýza

Ochrana zdrojů pitných vod: Inovativní řešení problematiky výskytu pesticidů v krajině

Ostatní
| 2024 | ALS Czech Republic
Instrumentace
LC/MS, GC/MSD
Výrobce
Zaměření
Životní prostředí
 

Podobné články


Článek | Nejbližší akce

Přednáška LABOREXPO 2024: Budoucnost analýzy potravin a krmiv pomocí NIR spektrometrie (OPTIK INSTRUMENTS)

Zveme Vás na přednášku Ing. Matěje Novotného (OPTIK INSTRUMENTS) s názvem Budoucnost analýzy potravin a krmiv pomocí NIR spektrometrie, která se koná ve středu 5.6. v čase 11:00 - 11:20 hod.
LabRulez
more

Článek | Nejbližší akce

Pozvánka na LABOREXPO - stánek ALTIUM INTERNATIONAL

Přijďte se podívat na stánek ALTIUM INTERNATIONAL v rámci veletrhu LABOREXPO ve dnech 5. a 6. června. Jaké přístroje pro Vás na stánku č. B14 připravujeme?
Altium International
more

Článek | Laboratoře

HRMS laboratoř ALS Czech Republic v Pardubicích

HRMS laboratoř v Pardubicích se specializuje na ultrastopové analýzy persistentních organických polutantů (PCDD, PCDF, PCB, PBDE a PAH) v různých environmentálních a biotických matricích.
ALS Czech Republic
more

Článek | Nejbližší akce

Přednáška LABOREXPO 2024: Nové možnosti automatizace extrakce na tuhé fázi (solid-phase extraction, SPE)

Zveme Vás na přednášku doc. RNDr. Marka Minárika, Ph.D. (Watrex Praha) ‚Nové možnosti automatizace extrakce na tuhé fázi (solid-phase extraction, SPE)‘, která se koná ve čtvrtek 6. 6. v čase 10:30 - 10:50 hod.
LabRulez
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Simultaneous Analysis of Residual Pesticides Using High-Speed Scan and Smart SIM+ of GCMS-QP2050

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
GC/MSD, GC/SQ
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Potraviny a zemědělství

Agilent 8850 GC system

Brožury a specifikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Ostatní

GC/GC-MS Glass Insert/Liner Selection Guide

Příručky
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
Spotřební materiál, GC, GC/MSD
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Ostatní

Improving Battery Production Yield, Performance, and Stability Using FTIR

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie, Materiálová analýza

Ochrana zdrojů pitných vod: Inovativní řešení problematiky výskytu pesticidů v krajině

Ostatní
| 2024 | ALS Czech Republic
Instrumentace
LC/MS, GC/MSD
Výrobce
Zaměření
Životní prostředí
 

Podobné články


Článek | Nejbližší akce

Přednáška LABOREXPO 2024: Budoucnost analýzy potravin a krmiv pomocí NIR spektrometrie (OPTIK INSTRUMENTS)

Zveme Vás na přednášku Ing. Matěje Novotného (OPTIK INSTRUMENTS) s názvem Budoucnost analýzy potravin a krmiv pomocí NIR spektrometrie, která se koná ve středu 5.6. v čase 11:00 - 11:20 hod.
LabRulez
more

Článek | Nejbližší akce

Pozvánka na LABOREXPO - stánek ALTIUM INTERNATIONAL

Přijďte se podívat na stánek ALTIUM INTERNATIONAL v rámci veletrhu LABOREXPO ve dnech 5. a 6. června. Jaké přístroje pro Vás na stánku č. B14 připravujeme?
Altium International
more

Článek | Laboratoře

HRMS laboratoř ALS Czech Republic v Pardubicích

HRMS laboratoř v Pardubicích se specializuje na ultrastopové analýzy persistentních organických polutantů (PCDD, PCDF, PCB, PBDE a PAH) v různých environmentálních a biotických matricích.
ALS Czech Republic
more

Článek | Nejbližší akce

Přednáška LABOREXPO 2024: Nové možnosti automatizace extrakce na tuhé fázi (solid-phase extraction, SPE)

Zveme Vás na přednášku doc. RNDr. Marka Minárika, Ph.D. (Watrex Praha) ‚Nové možnosti automatizace extrakce na tuhé fázi (solid-phase extraction, SPE)‘, která se koná ve čtvrtek 6. 6. v čase 10:30 - 10:50 hod.
LabRulez
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Simultaneous Analysis of Residual Pesticides Using High-Speed Scan and Smart SIM+ of GCMS-QP2050

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
GC/MSD, GC/SQ
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Potraviny a zemědělství

Agilent 8850 GC system

Brožury a specifikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Ostatní

GC/GC-MS Glass Insert/Liner Selection Guide

Příručky
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
Spotřební materiál, GC, GC/MSD
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Ostatní

Improving Battery Production Yield, Performance, and Stability Using FTIR

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie, Materiálová analýza

Ochrana zdrojů pitných vod: Inovativní řešení problematiky výskytu pesticidů v krajině

Ostatní
| 2024 | ALS Czech Republic
Instrumentace
LC/MS, GC/MSD
Výrobce
Zaměření
Životní prostředí
 

Podobné články


Článek | Nejbližší akce

Přednáška LABOREXPO 2024: Budoucnost analýzy potravin a krmiv pomocí NIR spektrometrie (OPTIK INSTRUMENTS)

Zveme Vás na přednášku Ing. Matěje Novotného (OPTIK INSTRUMENTS) s názvem Budoucnost analýzy potravin a krmiv pomocí NIR spektrometrie, která se koná ve středu 5.6. v čase 11:00 - 11:20 hod.
LabRulez
more

Článek | Nejbližší akce

Pozvánka na LABOREXPO - stánek ALTIUM INTERNATIONAL

Přijďte se podívat na stánek ALTIUM INTERNATIONAL v rámci veletrhu LABOREXPO ve dnech 5. a 6. června. Jaké přístroje pro Vás na stánku č. B14 připravujeme?
Altium International
more

Článek | Laboratoře

HRMS laboratoř ALS Czech Republic v Pardubicích

HRMS laboratoř v Pardubicích se specializuje na ultrastopové analýzy persistentních organických polutantů (PCDD, PCDF, PCB, PBDE a PAH) v různých environmentálních a biotických matricích.
ALS Czech Republic
more

Článek | Nejbližší akce

Přednáška LABOREXPO 2024: Nové možnosti automatizace extrakce na tuhé fázi (solid-phase extraction, SPE)

Zveme Vás na přednášku doc. RNDr. Marka Minárika, Ph.D. (Watrex Praha) ‚Nové možnosti automatizace extrakce na tuhé fázi (solid-phase extraction, SPE)‘, která se koná ve čtvrtek 6. 6. v čase 10:30 - 10:50 hod.
LabRulez
more
Další projekty
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.