Tomáš Pluháček z přírodovědecké fakulty získal prestižní Cenu Shimadzu
Univerzita Palackého v Olomouci/Šárka Chovancová: RNDr. Pluháček Tomáš, Ph.D.
Hledání pachatelů závažných trestných činů, při kterých byla použita střelná zbraň, by v budoucnu mohla usnadnit unikátní metoda detekce a klasifikace povýstřelových zplodin na otiscích prstů, za kterou její autor Tomáš Pluháček z katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty získal prestižní Cenu Shimadzu pro mladé vědecké pracovníky do 35 let.
Policejní vyšetřovatelé nyní dokážou zjistit povýstřelové zplodiny například na šatech či lidské kůži, avšak nejprve musí podezřelou osobu vypátrat, což zpravidla není lehký úkol. Díky nově vyvinuté metodě analýzy chemického složení povýstřelových zplodin na otiscích prstů, které kriminalisté zajistí na místě činu, lze v laboratoři a poté v daktyloskopické databázi přesně a poměrně rychle zjistit, kdo zmáčkl spoušť střelné zbraně, s níž byl trestný čin spáchán.
Povýstřelové zplodiny mají podobu kulovitých částic a svým chemickým složením odpovídají střelné zbrani, projektilu a nábojnici. „Bohužel žádná z doposud používaných metod nebyla schopná určit vzájemný vztah mezi biometrickými informacemi a corpus delicti, tedy předmětem doličným, což je v našem případě přítomnost povýstřelových zplodin,“ podotkl Tomáš Pluháček.
Výsledkem výzkumu, na kterém spolupracovali také Martin Švidrnoch, Vítězslav Maier, Vladimír Havlíček a Karel Lemr, je LA-ICP-MS zobrazovací metoda umožňující detekci a klasifikaci povýstřelových zplodin na otiscích prstu či jejich fragmentu a současně korelaci těchto výsledků s průběhem papilárních linií.
„Je to ocenění, kterého si velice vážím. Je nejen mým, ale i mých kolegů, kteří se na tomto výzkumu podíleli. Prezentovaná práce byla součástí disertační práce zaměřené na využití hmotnostní spektrometrie s indukčně vázaným plazmatem v klinické a forenzní analýze. Na zářijovém sjezdu chemiků jsem prezentoval téma, které bylo zaměřeno na analýzu povýstřelových zplodin na otiscích prstů s cílem tuto techniku využít pro přímou identifikaci střelce,“ uvedl Tomáš Pluháček.
Univerzita Palackého v Olomouci: Cena Shimadzu 2019
Tomáš Pluháček ocenění za práci s názvem Forenzní identifikace střelce - LA-ICP-MS zobrazování povýstřelových zplodin převzal na zářijovém 71. sjezdu chemiků v Horním Smokovci. Cena Shimadzu se letos udělovala podevatenácté. Deset vybraných kandidátů z České republiky a Slovenska prezentovalo své práce, ve kterých byly použity některé z analytických instrumentálních technik. Cílem soutěže je motivovat mladé vědce a prohloubit spolupráci akademické obce s průmyslem.