Počátky a historie Československé hmotnostní spektrometrie (shrnutí)
ČSHS: Počátky a historie Československé hmotnostní spektrometrie (shrnutí)
Předem bych rád poděkoval tvůrcům a celého projektu, kteří s touto unikátní myšlenkou přišli a povedlo se jim dotáhnout vše do formy této skvělé publikace. Velké díky patří ale především jednotlivým autorům, kteří své pohledy, jedinečné osobní zážitky a různá propojení dali na papír a navěky tak uchovali pro všechny z nás.
Většinu autorů jsem měl tu čest potkat osobně a až je potkám příště, určitě budu mít hodně nových otázek. Když jsem v roce 2011 nebo 2012, ještě jako ´´mladší´´ analytik, seděl v rámci kulturního programu 12./13. Školy hmotnostní spektrometrie v kostele v Srní a těšil se na vystoupení kytarového tria, přisedl si ke mně Karel Ubik a dali jsme se do řeči. Tehdy jsem bohužel netušil, jak zajímavý člověk vedle mě sedí, ale ten rozhovor si pamatuji do dnešních dní, protože byl milý, zajímavý a přátelský, i když jsme se vlastně bavili poprvé v životě.
Pokud tedy ještě tyto příběhy neznáte, máte šanci je teď poznat. Jistě v nich najdete desítky až stovky dalších jmen kolegů nebo spolupracovníků, které budete znát osobně… A příště, až některé z osobností historie v našem oboru hmotnostní spektrometrie potkáte, budete mít nová zajímavá témata k diskusi...
Ivo Novotný (LabRulez portály)
PS: Četli jste již příběhy z knihy Počátky a historie Československé kapalinové chromatografie?
Obsah seriálu o počátcích a historii Československé hmotnostní spektrometrie
1. Zdeněk Herman: Začátky hmotnostní spektrometrie u nás a hmotnostní spektrometrie v Ústavu fyzikální chemie Akademie věd
Příběh hmotnostní spektrometrie u nás začíná počátkem padesátých let v okruhu žáků prof. Jaroslava Heyrovského (1890-1967) v ústavu fyzikální chemie University Karlovy a v Polarografickém ústavu.
ČSHS: Zdeněk Herman: Začátky hmotnostní spektrometrie u nás a hmotnostní spektrometrie v Ústavu fyzikální chemie Akademie věd
2. Zdeněk Dolejšek: Přesmyky iontů a má spolupráce s Vladimírem Hanušem v Ústavu fyzikální chemie ČSAV (1957-1964)
Hlavním objektem v laboratoři ÚFCh ČSAV byl hmotnostní spektrometr Nierova typu, první hmotník postavený v zemi krátce před mým příchodem.
ČSHS: Zdeněk Dolejšek: Přesmyky iontů a má spolupráce s Vladimírem Hanušem v Ústavu fyzikální chemie ČSAV (1957-1964)
3. Vladislav Kubelka: První kombinovaný přístroj GC-MS v Česku
Po dlouhých diskusích bylo rozhodnuto o zakoupení kombinovaného přístroje GC-MS. Samotný výběr vhodného GC-MS nebyl zdaleka tak jednoduchý, jak je tomu v současné době.
ČSHS: Vladislav Kubelka: První kombinovaný přístroj GC-MS v Česku
4. Pavel Matoušek: Počátky hmotnostní spektrometrie v Pardubicích
Ač na první pohled nepravděpodobné, začátky a historie MS v Pardubicích začaly v souvislosti s kosmickým výzkumem NASA. Jak?
ČSHS: Pavel Matoušek: Počátky hmotnostní spektrometrie v Pardubicích
5. Miroslav Ryska: Hmotnostní spektrometrie – můj osud
Oslovil jsem 3 kolegy, analytické chemiky svého oddělení a založili jsme vlastní soukromou společnost QUINTA-ANALYTICA, s.r.o.
ČSHS: Miroslav Ryska: Hmotnostní spektrometrie – můj osud
6. Vladimír Kováčik: História hmotnostnej spektrometrie v Slovenskej Akadémii vied
Merania sa cvičili na prototypoch, vyvinutých v AN ZSSR. Po nameraní spektra na 8 mm film sa tento vyvolal, ustálil a po vypraní sušil zavesený na prádlovej šnúre.
ČSHS: Vladimír Kováčik: História hmotnostnej spektrometrie v Slovenskej Akadémii vied
7. Tibor Jakubík: História hmotnostnej spektrometrie na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave
Za obdobie takmer 32 rokov sme striedavo používali 2 iónové zdroje a použili 2 dynódové násobiče.
ČSHS: Tibor Jakubík - História hmotnostnej spektrometrie na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave
8. Robert Mistrík: MS story
Softvér, ktorý dostal meno Mass Frontier som začal vyvíjať v pascalovskom prostredí Delphi od firmy Borland...
ČSHS: Robert Mistrik - MS story
9. Karel Ubik: Historie hmotnostní spektrometrie v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR
Pod celým spektrometrem ve tvaru L byl na odstranění vibrací vystavěn 20 cm vysoký blok skládající se z vrstev betonu, korku, olova a plastu.
ČSHS: Karel Ubik - Historie hmotnostní spektrometrie v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR
10. Petr Verner: Hmotová spektrometrie ve Fakultní nemocnici Univerzity Karlovy
Samostatnou kapitolou byly firemní akce, pořádané výrobci MS instrumentace. Bordeaux – večírky s ochutnávkami vína, Amsterodam – společenské akce na lodích, Tampere – jak jinak než sauna, Brémy – muzeum vědy.
ČSHS: Petr Verner - Hmotová spektrometrie ve Fakultní nemocnici Univerzity Karlovy
11. František Tureček: Pohledy zpět na dění kolem hmotové spektrometrie v Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie ČSAV v 70.–80. letech
Z mého pohledu byla 70. a 80. léta v československé hmotové spektrometrii obdobím obnoveného základního výzkumu.
ČSHS: František Tureček - Pohledy zpět na dění kolem hmotové spektrometrie v Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie ČSAV v 70.–80. letech
12. Vladimír Havlíček: Molekulární struktura v Mikrobiologickém ústavu
Utvrdil jsem se v názoru, že kvalitu laboratoře netvoří kvalita strojů, ale schopnosti kolegů, kteří pracují na problémech, které si sami vybrali, sami si je řeší a publikačně dokončují.
ČSHS: Vladimír Havlíček - Molekulární struktura v Mikrobiologickém ústavu