Jaká byla Česká chromatografická škola – HPLC.cz 2023?
HPLC.cz 2023/Jan Škop: Jaká byla Česká chromatografická škola – HPLC.cz 2023?
Ve dnech 14. – 17. května 2023 se ve Vinařství u Kapličky, Zaječí, uskutečnil 9. ročník konference Česká chromatografická škola – HPLC.cz 2023, o jejíž realizaci se již od roku 2013 aktivně zasluhuje tým prof. Lucie Novákové z Katedry analytické chemie Farmaceutické fakulty UK. Partnerem konference je od roku 2019 také OPVVV projekt STARSS (Vytvoření expertního týmu pro pokročilý výzkum v separačních vědách).
💡💡💡 Pomozte nám příští ročník konference připravit co nejlépe a věnujte nám 30 vteřin Vašeho času vyplněním krátkého dotazníku
FaF UK: Organizační tým HPLC.cz 2023
Nedělní workshop předcházející zahájení samotné konference se v letošním ročníku zabýval aktuální problematikou „Přípravy vzorku před analýzou se zaměřením na klinické a biologické vzorky“. Předsedkyně konference prof. Lucie Nováková provedla více než 70 účastníků teoretickými základy tradičních i moderních přístupů v přípravě vzorku. Dr. Veronika Pilařová s Dr. Kateřinou Plachkou (ACG) doplnily teoretické aspekty zkušenostmi z praxe i praktickými ukázkami.
FaF UK: Slavnostní předání Hanušovy medaile pro RNDr. Václava Kašičku, CSc.
Pondělní program konference byl zahájen slavnostním předáním Hanušovy medaile laureátovi RNDr. Václavu Kašičkovi, CSc. z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR za významný přínos v oblasti rozvoje elektromigračních metod. Oborný program pak zahrnoval sedm přednáškových sekcí a paralelní sekci plakátových sdělení.
Mezi přednášejícími nechyběly nejvýznamnější osobnosti české „separační“ scény, kterými jsou prof. Karel Lemr, doc. Petr Bednář, prof. Jan Hlaváč či prof. Ondřej Novák z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, doc. Petr Česla z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, doc. Jiří Urban z Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity Brno, či prof. František Švec z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Novinkou v programu byl díky odvaze přednášejících také blok přednášek z praktických analytických laboratoří.
FaF UK: Příspěvek iontové mobility k řešení analytických úkolů (Karel Lemr, UPOL)
Odborný program doplňoval tradiční soutěžně-vzdělávací workshop, do kterého se zapojilo téměř 50 účastníků. Cílem workshopu bylo, stejně jako v minulých ročnících, zopakovat si zábavnou formou teoretické i praktické znalosti z oblasti separačních technik. Závěrem konference byla vyhlášena nejlepší odborná a firemní přednáška, které byly vybrány účastníky akce a vyhlášení nejlepšího plakátového sdělení vyhodnoceného nezávislou odbornou porotou. V letošním roce putuje cena za nejlepší plakátové sdělení na Katedru analytické chemie FaF UK. Získala ji Ing. Hana Chmelařová, Ph.D. (ACG) za práci s názvem „HILIC-HRMS profiling of O-glycans in tear fluid as a diagnostic tool for ocular rosacea“. Výborná atmosféra, která provázela celý odborný program, pokračovala také v průběhu společenských večerů, které jsou nedílnou součástí akce.
FaF UK: Workshop v oblasti separačních metod Česká chromatografická škola - HPLC.cz 2023
Více informací o průběhu konference lze získat na portálu LabRulezLCMS:
Rádi bychom jako členové organizačního výboru poděkovali všem účastníkům za vytvoření báječné atmosféry během konference a pozvali zájemce o analytické separační metody i na další ročník „Česká chromatografická škola – HPLC.cz 2025“. Předpokládaný termín jubilejního 10. ročníku konference bude na jaře v roce 2025.
FaF UK: Vyhlášení ceny za nejlepší plakátové sdělení HPLC.cz 2023