Ve Zlíně vyvíjejí plastové dózy na potraviny, které se rychleji rozloží | LabRulez GCMS

Ve Zlíně vyvíjejí plastové dózy na potraviny, které se rychleji rozloží

Čt, 19.3.2020
| Originální článek z: Universitas/Petra Svěráková
Na potravinových miskách z plastu, které se rozloží během velmi krátké doby, a nebudou tak zatěžovat životní prostředí, nyní intenzivně pracují vědci z Centra polymerních systémů UTB ve Zlíně.
Pixabay/vedat zorluer: Ve Zlíně vyvíjejí plastové dózy na potraviny, které se rychleji rozloží

Pixabay/vedat zorluer: Ve Zlíně vyvíjejí plastové dózy na potraviny, které se rychleji rozloží

Na potravinových miskách z plastu, které se rozloží během velmi krátké doby, a nebudou tak zatěžovat životní prostředí, nyní intenzivně pracují vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Vynález má ještě jednu výraznou přidanou hodnotu – plastové misky jsou odolné vůči vysokým teplotám, což není u těchto typů polylaktidových výrobků běžné. Udrží tak tvar, i když se naplní vroucí vodou či zahřejí v mikrovlnné troubě. Budou tak sloužit například jako krabičky na teplé pokrmy.

„Na vývoji těchto obalů spolupracujeme se společností Blatinie, a.s., která se zabývá rostlinnou a živočišnou výrobou a investuje právě do vývoje ekologických šetrných obalů. Od Technologické agentury České republiky jsme dostali na vývoj téměř dva a půl milionu korun,“ přibližuje Vladimír Sedlařík, rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a zároveň ředitel Centra polymerních systémů a hlavní řešitel projektu.

K výrobě misek používají vědci polymléčnou kyselinu, jinak také polylaktid. Ta se vyrábí převážně z vedlejších zemědělských produktů, které obsahují cukry. Tedy například z kukuřice nebo cukrové třtiny.

Universitas
Další projekty
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití

LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena.