Petr Fryčák získal americký patent na přístroj, který rychle měří povrchovou vodivost
Univerzita Palackého v Olomouci: doc. RNDr. Petr Fryčák, Ph.D.
Americký patent získal na své zařízení Petr Fryčák z katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty, který sestrojil přístroj pro měření rychlých změn nízkých hodnot povrchové vodivosti v prostředí elektromagnetické interference síťového napětí. Zařízení dokáže v reálném čase sledovat změnu vodivosti povrchu v závislosti na kondenzaci vody.
„Americký patent jsem získal na zařízení, které umí měřit vodivost pevných povrchů. Využitelné je to pro měření relativní vlhkosti, případně kondenzace na povrchu. Naše zařízení už nabízíme firmám," popsal Petr Fryčák z katedry analytické chemie svůj přístroj, na který už dříve obdržel národní patent.
Nové zařízení by podle Fryčáka mohlo v budoucnu najít uplatnění například v automobilovém průmyslu, kde jej lze použít k rychlému a účinnému odmlžování skel v automobilech. „Taková zařízení sice už existují, ale jsou pomalejší nebo mají obecně některé vlastnosti horší než to naše, které se vyznačuje dobrou citlivostí a zejména velmi rychlou odezvou oproti už existujícím komerčním řešením," podotkl.
Měření vodivosti povrchů se dá využít i k jiným účelům. Například při testování kvality izolace, monitorování lidského dechu nebo při kontrole klimatizačních jednotek, kdy je potřeba zjistit, zda dochází ke kondenzaci kapaliny na povrchu. „V principu to funguje velmi jednoduše. Je to v podstatě dělič napětí, přičemž senzor je jedna z jeho impedancí. To, co pak sledujeme, je napětí na děliči," popsal princip přístroje.
Univerzita Palackého v Olomouci: doc. RNDr. Petr Fryčák, Ph.D.
Petr Fryčák musel ale při jeho konstrukci vyřešit některé technické problémy. „Každé takové zařízení je ovlivněné elektronickou interferencí, která je všude kolem nás a vyzařuje ze zařízení a rozvodů elektrické energie. S tím si ale umíme poradit, je to jedna z věcí, které to zařízení řeší," řekl.
Vývoj zařízení trval zhruba dva roky. Přístroj vznikl jako vedlejší produkt jiného výzkumu zaměřeného na hmotnostní spektrometrii, iontové zdroje nebo ionizační procesy. „V rámci výzkumu jsme potřebovali měřit vlhkost na povrchu, takže jsem zařízení původně vyvinul k tomuto účelu. Nakonec se ale ukázalo, že by mohlo mít obecnější využití, proto jsem přístroj rozvinul do tohoto patentu," dodal Petr Fryčák.