Evropská komise spustí novou otevřenou publikační platformu
Pixabay/Werner Moser:
Evropská komise v březnu 2020 oznámila výherce výběrového řízení na zbudování nové otevřené publikační platformy, kterou budou mít možnost využívat všichni příjemci finančních prostředků z rámcového programu na podporu výzkumu a vývoje v EU.
Evropská komise oznámila výsledky výběrového řízení na vybudování nové publikační platformy, na níž budou moct příjemci prostředků z programů Horizon 2020 a Horizon Europe publikovat své výzkumné výsledky. Nová platforma by měla fungovat na principu takzvaného diamantového přístupu, což znamená, že autor nebude muset vynaložit další finance na publikaci v otevřeném režimu. Texty publikované na nové platformě by přitom měly procházet standardním peer-review recenzním řízením. Cílem této iniciativy je nabídnout evropským vědcům funkční prostor, na němž budou moci publikovat výstupy svých výzkumů a naplnit tak požadavky Evropské komise, aby výsledky projektů, které EU financuje, byly dostupné v režimu otevřeného přístupu.
V tendru na vybudování nové publikační platformy zvítězila firma F1000Research, která od roku 2013 provozuje stejnojmennou publikační platformu, na níž vědci mohou publikovat své výzkumné závěry v otevřeném recenzním řízení – originální verze článku, recenzní posudky, komentáře vybraných uživatelů i následně editovaná verze jsou pak na serveru dostupné. Firma přitom poskytuje své služby i organizacím jako jsou nadace Wellcome, Bill & Melinda Gates Foundation nebo Health Research Board Ireland.
„Tato nová platforma nabídne příjemcům prostředků z programů Horizon 2020 a Horizon Europe možnost publikování plně otevřených článků, které zároveň projdou recenzním řízením, přičemž všechny poplatky bude hradit Evropská komise. Tato platforma bude hrát klíčovou úlohu ve snaze Evropské komise dosáhnout systému otevřeného publikování ve všech projektech, které podpořila,“ vysvětluje záměry nového projektu zástupkyně firmy F1000Research Rebecca Lawrence.
Dalšími členy konsorcia jsou také Global Young Academy, globální iniciativa mladých vědců a vědkyň, kteří spolupracují v oblasti politiky výzkumu a vývoje, dále Eurodoc, který sdružuje evropské doktorandy a juniorní výzkumníky, a organizace LIBER, asociace evropských výzkumných knihoven. Ta se plánuje zapojit zejména tím způsobem, že bude zprostředkovávat požadavky vědeckých knihoven na novou platformu.
„Otevřená věda není věda budoucnosti. Je to dnešní věda. Evropská komise to prostřednictvím oznámení o vybudování nové publikační platformy dává jasně najevo. Jak nám aktuální koronavirová tragédie ukazuje, svobodná výměna nejnovějších vědeckých informací je klíčová pro rychlá, na důkazech založená a efektivní řešení globálních krizí. Řečeno v krátkosti: otevřená věda zachraňuje životy stejně jako ekonomiku. Vědci by si toto měli uvědomit a naplno využít možnosti otevřeného publikování na nové platformě,“ říká Koen Vermeir, představitel Global Young Academy.
„Jsme hrdí na to, že jsme součástí tohoto projektu a že budeme mít možnost spolupracovat s F1000 Research a dalšími členy konsorcia. Eurodoc již dlouho podporuje praxi otevřené vědy a dnes, v době koronaviru, je víc než kdy jindy jasně vidět, jak zásadní je okamžitý přístup k aktuálním výsledkům výzkumu bez jakýchkoliv bariér pro výzkumníky nebo občany. Platforma s povinnou FAIR datovou politikou a možnost publikovat preprinty nám v budoucnu pomůže prosadit nový způsob publikování,“ komentuje spolupráci na nové platformě Eva Hnátková, prezidentka organizace Eurodoc. Hlavním cílem zapojení Eurodoc je rozšiřovat povědomí o nové platformě mezi jednotlivé výzkumníky prostřednictvím přednášek, seminářů a informačních akcí.
Spuštění nové platformy je plánováno na začátek roku 2021.