GCMS
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.
Autor
Univerzita Pardubice
Univerzita Pardubice
Sedm fakult, sedm tisíc studentů. Skvěle vybavené učebny a laboratoře, špičkové vědecké týmy a institucionální akreditace v klíčových oborech. Studují u nás chemici i ekonomové, filozofové a historici, zdravotníci, dopravní experti, elektrotechnici a informatici, nebo restaurátoři. Připraveni ke spolupráci, nakročeni k velkým změnám. To jsme my. To je Univerzita Pardubice.
Tagy
Článek
Osobnosti
Logo of LinkedIn

U vědy by se všem mělo měřit stejným metrem, říká rektor Jiří Málek

St, 19.8.2020
| Originální článek z: Univerzita Pardubice/Věra Přibylová
U vědy by se všem vysokým školám mělo měřit stejným metrem. Rozhodující není velikost univerzit, ale výsledky vědců. Ty mohou být i u škol v regionech na vynikající úrovni.
<p>Univerzita Pardubice/Adrián Zeiner/Anna Sedláková: U vědy by se všem mělo měřit stejným metrem, říká rektor Jiří Málek</p>

Univerzita Pardubice/Adrián Zeiner/Anna Sedláková: U vědy by se všem mělo měřit stejným metrem, říká rektor Jiří Málek

„Kvalitního hodnocení dosahují také naši lidé, a to napříč fakultami,“ říká v rozhovoru rektor Univerzity Pardubice Jiří Málek, který se nově stal místopředsedou České konference rektorů.

Česká konference rektorů v novém složení poprvé zasedla na začátku srpna. Jak se cítíte v nové pozici?

Pro mě to není úplně nové, už jednou jsem byl místopředsedou České konference rektorů. Cítím se tedy přirozeně. A shodou okolností budu mít na starosti stejnou oblast, jakou jsem měl již v minulosti, vědu, výzkum a tvůrčí činnost. Je to práce nad rámec toho, co musí člověk dělat jako rektor středně velké univerzity.

Co jste na úvod projednávali?

Museli jsme si rozdělit portfolia, a dále jsme řešili, co nás čeká v následujícím akademickém roce. První zasedání k jednotlivým bodům a oblastem bude na začátku října. Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou máme na programu zasedání, je hodnocení vysokých škol podle schválené metodiky 2017+.

Cílem nového vedení by mělo být spravedlivější rozdělení peněz mezi vysoké školy. Názor na hodnocení je různý a ozývaly se nespokojené hlasy.

Tato problematika je hodně široká a rozebrat ji by vyžadovalo mluvit o ní několik hodin. Chceme férová pravidla, která by platila pro všechny lidi a pro všechny instituce stejně. Mělo by to být tak, že se bude podporovat tvůrčí činnost napříč celou zemí a hlavně její kvalita. Nemělo by tolik záležet na tom, kde konkrétní výsledek vzniká. Bylo by nespravedlivé hodnotit vysokou školu jenom podle toho, že má letitou historii, nebo že sídlí v hlavním městě. Všem by se mělo měřit stejným metrem.

Do teď tomu tak nebylo? Měla například Univerzita Karlova oproti naší univerzitě nějaká privilegia?

Takhle bych to nechtěl formulovat. Jde o to, aby zmíněné pravidlo platilo i v budoucnosti. Nechtěl bych se vymezovat vůči Univerzitě Karlově, která je nejstarší u nás a má také nejrozsáhlejší výzkumný potenciál. Je to samozřejmě také dáno tím, že spolupracuje s dalšími pražskými institucemi, kde je spousta výzkumných ústavů Akademie věd, a také přirozeně intenzivnější pohyb lidí, znalostí, vědomostí i peněz než na regionálních univerzitách. To však neznamená, že by jinde nemohla být univerzita s oborem na špičkové úrovni, která může soutěžit s velkými školami. Ba dokonce v něčem může být ještě lepší. Nedá se tedy kategorizovat absolutně. Pravidla by však měla být pro všechny stejná.

Bylo nezvolení rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy do čela předsednictva České konference rektorů skutečně vzpourou malých škol vůči Univerzitě Karlově?

Takové názory zaznívaly, ale nemyslím si, že by tomu tak opravdu bylo. Univerzita Pardubice má s Univerzitou Karlovou velmi dobré vztahy. Jsem členem vědecké rady této vysoké školy a velmi si toho považuji. Jezdím na pravidelná zasedání a myslím si, že v řadě věcí jsou skvělí. V jiných vynikáme my nebo jiné vysoké školy. Spíše to vnímám jako přirozený vývoj. Lidé se v institucích mění a je normální, že se střídá i předsednictvo České konference rektorů a v pozici předsedy nesetrvává pouze rektor největší univerzity v zemi. Změny už mimochodem proběhly i v minulosti. Bývalý rektor České zemědělské univerzity prof. Jan Hron, předchůdce současného předsedy Petra Skleničky, byl ve funkci předsedy ČKR dvakrát.

Napjatá situace je dlouhodobě mezi rektory vysokých škol a prezidentem. Už se tato situace uklidnila?

Já doufám, že ano. A že pozvánku na Pražský hrad 28. října snad dostanou všichni rektoři. Lidé by spolu měli mluvit, na druhé straně respektuji individuální rozhodnutí. Nedělal bych z toho ukvapené závěry, rektoři hodně cestují, mají spoustu zahraničních cest a ten důvod nepřítomnosti může být třeba i pracovní.

Jste v České konferenci rektorů garantem komise pro vědu, výzkum a inovace. Kde se podle vás nachází současná česká věda?

Stav české vědy je úměrný historickému vývoji a úrovni financování. Nemáme se rozhodně za co stydět a na řadě pracovištích se dělá velmi kvalitní věda, která snese srovnání se světem. Rozhodně nepatřím k lidem, kteří by hořekovali nad tím, jak je u nás nízká úroveň v oblasti vědy, a že máme malou mezinárodní spolupráci. V poslední době se naopak hodně investovalo a vznikla celá řada nových výzkumných center. Máme dobře našlápnuto na slibný budoucí vývoj. Oblast vědy musíme ale postupně pěstovat. Nevěřím moc velkým manažerským rozhodnutím, ale přirozenému organickému vývoji.

V rámci vědy je nutné podporovat všechny obory. Přesto jsou na školách ve kvalitě vědních disciplín rozdíly. Který obor je v současnosti nejlépe hodnocený?

Na naší škole má největší vědecký výkon chemie, ať už ji budeme měřit kvalitou publikací a jejich počtem nebo citačním ohlasem. Je to zpětná vazba pro vědce, která říká, jak čtené jsou práce odborníků. Následují historické vědy, které na naší škole reprezentuje řada významných badatelů. Ti si už vychovali své žáky – mají velký přesah institucionální, ale i mezinárodní. O jejich práci je zároveň zájem i v komerční sféře. Píší totiž knihy, které jsou nejen zajímavé pro odborníky, ale také se velmi dobře prodávají, což je indikátor toho, že zajímají i laiky.

Nově se také otevřelo Centrum pro etiku na Fakultě filozofické, což je zcela mimořádný projekt s mezinárodním přesahem. Rozhodně bych nepodceňoval ani rozsáhlou spolupráci s aplikační sférou. Tímto směrem se orientuje zejména Fakulta elektrotechniky a informatiky, ale také Dopravní fakulta Jana Pernera či Fakulta ekonomicko-správní. Jako rektor jsem v minulém roce ocenil například práci skupiny docenta Hájka, a to za publikace v oblasti ekonomiky regionů.

Jak si stojí menší fakulty Univerzity Pardubice?

Odborníci z Fakulty zdravotnických studií také publikují a některé jejich práce s přesahem do medicíny jsou hodně citovány. Nejmenší Fakulta restaurování je velmi aktivní v tvůrčí činnosti a má řadu projektů. Když se podíváme na poměr mezi penězi, které získávají na pedagogickou a tvůrčí činnost, tak jsou na tom možná ještě o něco lépe než chemie. Také se rádi našimi fakultami pochlubíme veřejnosti.

Pokud byste měl obory hodnotit v rámci celé České republiky, byl by žebříček jiný?

Na první místo bych asi také vyzdvihl chemii. Je nejlépe hodnocená a snese srovnání s mezinárodním prostředím. Na velmi dobré úrovni je ale i fyzika a lékařské vědy. Možná snad humanitní a společenské vědy na tom ve srovnání se zbytkem světa tak dobře nejsou. Museli bychom se ale dívat na konkrétní obory.

Předsednictvo České konference rektorů by mělo v říjnu jednat s ministrem školství Robertem Plagou. Čeho se toto první jednání dotkne?

My intenzivně a pravidelně jednáme zejména s jeho náměstkem Pavlem Dolečkem. Mimochodem první týden v září probíhalo na Univerzitě Pardubice jednání kolem kulatého stolu a připravuje se nový strategický záměr ministerstva po roce 2021. Jsem velmi rád, že tato schůzka představitelů vysokých škol byla právě u nás, vedli jsme zajímavou diskuzi.

Můžete být konkrétní?

Týkala se právě vědy a výzkumu. Bavili jsme se o strategiích do budoucna a o financování. Tedy o penězích, které přichází jako institucionální. Samy školy se mohou rozhodnout, jak je využijí. A dále o projektových financích, které získáme soutěží. Zkrátka aby ten poměr byl rozumný. O tom byla poměrně široká debata.

Funkční období je dvouleté. Co byste chtěl během této poměrně krátké doby prosadit?

Myslím, že dvouleté období je rozumné, vždycky by se lidé ve vedení měli střídat. Vnímám to jako službu. Mám v sobě pokoru, která mě řídí v mých krocích. Nejsem zde proto, abych prosadil svůj názor, ale snažím se vyslechnout také názory ostatních. A chtěl bych dosáhnout toho, abychom se dokázali o všech věcech rozumně domluvit. Důležité je debatovat se zástupci veřejných, ale i soukromých vysokých škol a shodnout se. Není to ale vždy jednoduché, protože diskuze více jak čtyřiceti lidí může být docela komplikovaná. Udělám ale vše proto, abychom nacházeli shodu.

S předsedou České konference rektorů Petrem Skleničkou se tedy zatím shodujete?

Určitě. Jsem vstřícný člověk, který dokáže naslouchat i odlišným názorům a najít průnik. To jako rektor vysoké školy musím dělat také. V akademické sféře moc nevěřím na manažerskou centralizační roli, kdy se rozhoduje téměř „polovojensky“. Vždy je třeba hledat rozumnou dohodu s ostatními aktéry.

Univerzita Pardubice
Logo of LinkedIn
 

Mohlo by Vás zajímat

Analysis of Diethylene Glycol in Glycerin Using Brevis GC-2050

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
GC
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Průmysl a chemie

Determination of sulfur-containing compounds, formaldehyde, and organic halides in hydrogen for proton-exchange membrane fuel cell vehicles

Aplikace
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Termální desorpce, GC/MSD, GC/SQ
Výrobce
Markes, Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Průmysl a chemie

Water content in propylene glycol monomethyl ether (PGME)

Aplikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
NIR Spektroskopie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Průmysl a chemie

GC and GC/MS Frequently Asked Questions

Příručky
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC/MSD, GC
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Determination of Carbonate Solvents and Additives in Lithium Battery Electrolyte Using the Agilent 5977B GC/MSD

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC/MSD, GC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie, Materiálová analýza
 

Podobné články

Prosincové webináře: Vzorkování a vzorkovnice jsou naším klíčem k přesné environmentální analýze
Článek | Webináře

Prosincové webináře: Vzorkování a vzorkovnice jsou naším klíčem k přesné environmentální analýze

Naši dva odborníci, Pavel Zbirovský a Ivan Trešl, Vám představí, jak správně přistupovat k odběru vzorků, jaké metody a nástroje používat a proč je kvalitní vzorkování zásadní.
ALS Czech Republic
tag
share
more
Mikroplasty pod mikroskopem: Využití perspektivní FTIR-FPA technologie v praxi
Článek | Video

Mikroplasty pod mikroskopem: Využití perspektivní FTIR-FPA technologie v praxi

Mikroplasty (MP) patří mezi žhavá témata dnešní doby. Seznámíme Vás s aktuální situací ohledně analýzy MP, složitosti při přípravě vzorků a limitace současných analytických technik.
Optik Instruments s.r.o.
tag
share
more
14. ročník soutěže Cena Metrohm 2025
Článek | Nejbližší akce

14. ročník soutěže Cena Metrohm 2025

Seminář spojený s vyhlášením a předáním Cen Metrohm 2025 se koná 12. 2. února 2025 - Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.
Metrohm Česká republika
tag
share
more
Legislativa pěnových hasicích koncentrátů (PFAS)
Článek | Věda a výzkum

Legislativa pěnových hasicích koncentrátů (PFAS)

Celoevropský trend směřuje k urychlenému omezování a úplnému zákazu fluorovaných pěnidel, tedy pěnidel obsahujících perfluorované a polyfluorované sloučeniny, které se souhrnně označují zkratkou PFAS.
Hasičský záchranný sbor ČR
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Analysis of Diethylene Glycol in Glycerin Using Brevis GC-2050

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
GC
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Průmysl a chemie

Determination of sulfur-containing compounds, formaldehyde, and organic halides in hydrogen for proton-exchange membrane fuel cell vehicles

Aplikace
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Termální desorpce, GC/MSD, GC/SQ
Výrobce
Markes, Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Průmysl a chemie

Water content in propylene glycol monomethyl ether (PGME)

Aplikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
NIR Spektroskopie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Průmysl a chemie

GC and GC/MS Frequently Asked Questions

Příručky
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC/MSD, GC
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Determination of Carbonate Solvents and Additives in Lithium Battery Electrolyte Using the Agilent 5977B GC/MSD

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC/MSD, GC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie, Materiálová analýza
 

Podobné články

Prosincové webináře: Vzorkování a vzorkovnice jsou naším klíčem k přesné environmentální analýze
Článek | Webináře

Prosincové webináře: Vzorkování a vzorkovnice jsou naším klíčem k přesné environmentální analýze

Naši dva odborníci, Pavel Zbirovský a Ivan Trešl, Vám představí, jak správně přistupovat k odběru vzorků, jaké metody a nástroje používat a proč je kvalitní vzorkování zásadní.
ALS Czech Republic
tag
share
more
Mikroplasty pod mikroskopem: Využití perspektivní FTIR-FPA technologie v praxi
Článek | Video

Mikroplasty pod mikroskopem: Využití perspektivní FTIR-FPA technologie v praxi

Mikroplasty (MP) patří mezi žhavá témata dnešní doby. Seznámíme Vás s aktuální situací ohledně analýzy MP, složitosti při přípravě vzorků a limitace současných analytických technik.
Optik Instruments s.r.o.
tag
share
more
14. ročník soutěže Cena Metrohm 2025
Článek | Nejbližší akce

14. ročník soutěže Cena Metrohm 2025

Seminář spojený s vyhlášením a předáním Cen Metrohm 2025 se koná 12. 2. února 2025 - Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.
Metrohm Česká republika
tag
share
more
Legislativa pěnových hasicích koncentrátů (PFAS)
Článek | Věda a výzkum

Legislativa pěnových hasicích koncentrátů (PFAS)

Celoevropský trend směřuje k urychlenému omezování a úplnému zákazu fluorovaných pěnidel, tedy pěnidel obsahujících perfluorované a polyfluorované sloučeniny, které se souhrnně označují zkratkou PFAS.
Hasičský záchranný sbor ČR
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Analysis of Diethylene Glycol in Glycerin Using Brevis GC-2050

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
GC
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Průmysl a chemie

Determination of sulfur-containing compounds, formaldehyde, and organic halides in hydrogen for proton-exchange membrane fuel cell vehicles

Aplikace
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Termální desorpce, GC/MSD, GC/SQ
Výrobce
Markes, Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Průmysl a chemie

Water content in propylene glycol monomethyl ether (PGME)

Aplikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
NIR Spektroskopie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Průmysl a chemie

GC and GC/MS Frequently Asked Questions

Příručky
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC/MSD, GC
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Determination of Carbonate Solvents and Additives in Lithium Battery Electrolyte Using the Agilent 5977B GC/MSD

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC/MSD, GC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie, Materiálová analýza
 

Podobné články

Prosincové webináře: Vzorkování a vzorkovnice jsou naším klíčem k přesné environmentální analýze
Článek | Webináře

Prosincové webináře: Vzorkování a vzorkovnice jsou naším klíčem k přesné environmentální analýze

Naši dva odborníci, Pavel Zbirovský a Ivan Trešl, Vám představí, jak správně přistupovat k odběru vzorků, jaké metody a nástroje používat a proč je kvalitní vzorkování zásadní.
ALS Czech Republic
tag
share
more
Mikroplasty pod mikroskopem: Využití perspektivní FTIR-FPA technologie v praxi
Článek | Video

Mikroplasty pod mikroskopem: Využití perspektivní FTIR-FPA technologie v praxi

Mikroplasty (MP) patří mezi žhavá témata dnešní doby. Seznámíme Vás s aktuální situací ohledně analýzy MP, složitosti při přípravě vzorků a limitace současných analytických technik.
Optik Instruments s.r.o.
tag
share
more
14. ročník soutěže Cena Metrohm 2025
Článek | Nejbližší akce

14. ročník soutěže Cena Metrohm 2025

Seminář spojený s vyhlášením a předáním Cen Metrohm 2025 se koná 12. 2. února 2025 - Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.
Metrohm Česká republika
tag
share
more
Legislativa pěnových hasicích koncentrátů (PFAS)
Článek | Věda a výzkum

Legislativa pěnových hasicích koncentrátů (PFAS)

Celoevropský trend směřuje k urychlenému omezování a úplnému zákazu fluorovaných pěnidel, tedy pěnidel obsahujících perfluorované a polyfluorované sloučeniny, které se souhrnně označují zkratkou PFAS.
Hasičský záchranný sbor ČR
tag
share
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Analysis of Diethylene Glycol in Glycerin Using Brevis GC-2050

Aplikace
| 2024 | Shimadzu
Instrumentace
GC
Výrobce
Shimadzu
Zaměření
Průmysl a chemie

Determination of sulfur-containing compounds, formaldehyde, and organic halides in hydrogen for proton-exchange membrane fuel cell vehicles

Aplikace
| 2024 | Thermo Fisher Scientific
Instrumentace
Termální desorpce, GC/MSD, GC/SQ
Výrobce
Markes, Thermo Fisher Scientific
Zaměření
Průmysl a chemie

Water content in propylene glycol monomethyl ether (PGME)

Aplikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
NIR Spektroskopie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Průmysl a chemie

GC and GC/MS Frequently Asked Questions

Příručky
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC/MSD, GC
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření

Determination of Carbonate Solvents and Additives in Lithium Battery Electrolyte Using the Agilent 5977B GC/MSD

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC/MSD, GC/SQ
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie, Materiálová analýza
 

Podobné články

Prosincové webináře: Vzorkování a vzorkovnice jsou naším klíčem k přesné environmentální analýze
Článek | Webináře

Prosincové webináře: Vzorkování a vzorkovnice jsou naším klíčem k přesné environmentální analýze

Naši dva odborníci, Pavel Zbirovský a Ivan Trešl, Vám představí, jak správně přistupovat k odběru vzorků, jaké metody a nástroje používat a proč je kvalitní vzorkování zásadní.
ALS Czech Republic
tag
share
more
Mikroplasty pod mikroskopem: Využití perspektivní FTIR-FPA technologie v praxi
Článek | Video

Mikroplasty pod mikroskopem: Využití perspektivní FTIR-FPA technologie v praxi

Mikroplasty (MP) patří mezi žhavá témata dnešní doby. Seznámíme Vás s aktuální situací ohledně analýzy MP, složitosti při přípravě vzorků a limitace současných analytických technik.
Optik Instruments s.r.o.
tag
share
more
14. ročník soutěže Cena Metrohm 2025
Článek | Nejbližší akce

14. ročník soutěže Cena Metrohm 2025

Seminář spojený s vyhlášením a předáním Cen Metrohm 2025 se koná 12. 2. února 2025 - Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.
Metrohm Česká republika
tag
share
more
Legislativa pěnových hasicích koncentrátů (PFAS)
Článek | Věda a výzkum

Legislativa pěnových hasicích koncentrátů (PFAS)

Celoevropský trend směřuje k urychlenému omezování a úplnému zákazu fluorovaných pěnidel, tedy pěnidel obsahujících perfluorované a polyfluorované sloučeniny, které se souhrnně označují zkratkou PFAS.
Hasičský záchranný sbor ČR
tag
share
more
Další projekty
LCMS
ICPMS
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Obsah dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0 Uveďte původ-Zachovejte licenci.