HZS ČR: Vzorkovací souprava pro chemické laboratoře HZS ČR
Souprava je určena k odběru vzorků plynných, kapalných a pevných látek.
V případech havarijních úniků nebezpečných chemických látek, jejich nálezů či teroristického zneužití je právě odběr vzorků jedním z významných protichemických opatření. Jeho cílem je co nejrychleji a nejpřesněji podle předepsaných pravidel odebrat vzorek pro účely jeho prvotní analýzy v místě zásahu a následné analýzy ve stacionární laboratoři. IOO při odběru vzorků postupuje podle „Metodiky vzorkování pro účely chemické analýzy v laboratořích HZS ČR“, která je zároveň certifikovanou metodikou posouzenou certifikační komisí MV generálního ředitelství HZS ČR. Metodika uvádí zásady a postupy vzorkování materiálů pro účely chemické analýzy v chemické laboratoři IOO a v chemických laboratořích HZS krajů. Uvedené zásady a postupy jsou realizovány výjezdovými skupinami těchto subjektů. Pro sjednocení vzorkovacích postupů byla navržena a sestavena jednotná vzorkovací souprava, jež je určena pro výjezdové skupiny chemických laboratoří HZS ČR (výjezdové skupiny).
Způsoby odběru vzorků závisí na skupenství vzorkovaného materiálu, stupni a typu heterogenity, vlastnostech materiálu, podmínkách jeho uložení a požadované analýze vzorku. Výjezdové skupiny v praxi odebírají vzorky vnitřního i vnějšího ovzduší, kapalných i pevných látek včetně kalů a pastovitých materiálů. Pro odběr vzorků platí některé obecné zásady:
Vzorkovací souprava obsahuje základní vzorkovací pomůcky pro odběry vzorků vzduchu, kapalných a pevných látek. Nedílnou součástí soupravy jsou pomocné vzorkovací pomůcky, mezi které patří veškerý podpůrný materiál umožňující odběr vzorků v místě události. Při výběru vzorkovacích pomůcek bylo nutné se soustředit nejen na typ pomůcek, ale také na jejich konstrukční materiál, který musí vykazovat maximální fyzikální a chemickou odolnost vůči vlivům vzorkovaného prostředí a zároveň nesmí jakýmkoli způsobem ovlivňovat sledované vlastnosti vzorku. Z tohoto hlediska byla důležitá zejména odolnost materiálu vůči chemickým reakcím, rozpouštění a korozi a dále jeho sorpční vlastnosti a propustnost. V soupravě jsou použity odolné materiály jako polytetrafluorethylen (PTFE – např. teflon), korozivzdorná ocel a také jiné alternativní materiály, například tvrzený polyvinylchlorid (PVC) a vysokohustotní polyethylen (PE HD). Návrháři soupravy se vyhnuli nevhodným materiálům, jako jsou kaučuk, silikonový kaučuk, železo, mosaz, hliník a jiným relativně reaktivním materiálům.
Každé skupenství vzorkovaného materiálu vyžadovalo specifické vzorkovací pomůcky:
Vzorkovací pomůcky pro odběry vzduchu: Nebezpečné látky ve formě plynů, par, aerosolů a prachů představují mimořádné riziko pro pracovníky výjezdových skupin i obyvatelstvo, proto jejich odběr a následná identifikace kontaminantu představují významné a důležité protichemické opatření. Pro vzorkování ovzduší neznámého složení jsou ve vzorkovací soupravě uloženy adsorpční trubičky, odběrové plynové čerpadlo s regulovatelným průtokem, ruční nasavač s kalibrovaným průtokem, promývačka vzduchu, odběrové vaky atd.
Vzorkovací pomůcky pro odběry kapalin: Při vzorkování samotných kapalných látek závisí postup odběru na množství a přístupnosti uniklé či nalezené látky. Souprava obsahuje různé typy vzorkovacích pomůcek od nejmenších velikostí, jako jsou lékařské kapiláry o objemu dvacet mikrolitrů až po objemné jednolitrové vzorkovnice. Součástí soupravy je teleskopická tyč s odběrovou nádobou, která slouží k odběrům kapalin z větší vzdálenosti.
HZS ČR: Vzorkovací souprava pro chemické laboratoře HZS ČR
Design vzorkovací soupravy je specifikován tak, aby vyhovoval podmínkám vzorkovacího procesu i potřebám samotných vzorkařů. Vzorkovací pomůcky jsou systematicky podle svého účelu uspořádány do jednotlivých oddílů a umístěny do speciálního vzorkovacího kufru. Ten má horní víko s odděleními na drobné pomůcky, čtyři menší boxy po obvodu, jeden vnitřní organizér a dvě nezávislá patra k uložení větších pomůcek. K bočnici kufru je důmyslně připevněna teleskopická odběrová tyč. Důležitou součástí soupravy pro odběr vzorků je průvodka vzorku, která musí být v souladu se vzorem průvodky vzorku uvedeným v „Řádu chemické služby HZS ČR“.
V rámci projektu „Cílený aplikovaný výzkum nových technologií, metod a postupů ke zvýšení úrovně schopností HZS ČR“ vznikla komplexní vzorkovací souprava, která obsahuje vše nutné k odběru vzorků ovzduší, kapalin a pevných látek. Projekt vzorkovací soupravy vznikal několik let a skloubil praktické znalosti zasahujících odborníků HZS ČR s vědomostmi expertů OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní) a se vzorkovací metodikou zpracovanou německým Federálním úřadem civilní ochrany a pomoci při katastrofách (Bundesamt für Bevölkerungsschutz und Katastrophenhilfe). Ukázková vzorkovací souprava je umístěna v IOO. V případě zájmu příslušníků bezpečnostních sborů jsou pracovníci oddělení podpory ochrany obyvatelstva IOO připraveni zorganizovat ukázku nebo poskytnout konzultaci na téma vzorkování.