Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2020 získává Pavel Jelínek
Nadace Experientia: Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2020 získává Pavel Jelínek
Jaké uplatnění nacházejí techniky rastrovací mikroskopie vyvíjené Pavlem Jelínkem v organické chemii? To i mnohem víc se dozvíte v našem videu. Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci se udílení ceny letos koná online, my jsme se však za Pavlem Jelínkem vypravili přímo do jeho laboratoře a připravili pro vás malou ochutnávku v příspěvku o jeho výzkumu.
Cenu Rudolfa Lukeše uděluje Odborná skupina organické, bioorganické a farmaceutické chemie České společnosti chemické ve spolupráci s Nadací Experientia za vynikající soubor původních prací z oboru publikovaných v posledních 5 letech v prestižních mezinárodních časopisech.
Nadace Experientia podporuje Cenu Rudolfa Lukeše od roku 2020, a to osobní prémií pro laureáty ve výši 100 000 Kč.
doc. Ing. Pavel Jelínek, Ph.D.
je vedoucím skupiny Nanosurf Lab a oddělení Povrchů a molekulárních struktur ve Fyzikálním ústavu AV ČR.
Doktorát získal na ČVUT v oboru Fyzikální a materiálové inženýrství. Postdoktorskou stáž absolvoval ve skupině profesora Fernanda Florese na Universidad Autónoma de Madrid ve Španělsku. Následně byl hostujícím profesorem na Graduate School of Engineering Osaka University v Japonsku. Je členem edičních výborů mezinárodních vědeckých časopisů Journal of Physics: Condensed Matter. Působí také jako vědecký pracovník Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Za své vědecké výsledky získal Prémii Otto Wichterleho (2007), Cenu AV ČR (2012) a Akademickou prémii (2016).
- 100+ článků v časopisech s impact faktorem, včetně Science, Nature, Nature Chemistry, Nature Nanotechnology či Nature Comm.
- 50+ mezi lety 2015-2020 publikoval více než 50 článků
- 5000+ má více než 5000 citací v Google Scholar
- 39 h-index
Proč prestižní Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2020 získal právě doc. Ing. Pavel Jelínek, Ph.D. z Fyzikálního ústavu AV ČR?
“Mezinárodní odbornou komisi zaujaly Pavlem Jelínkem vyvíjené techniky rastrovací mikroskopie, které nacházejí úžasné uplatnění v organické chemii,“ uvedl předseda Odborné skupiny organické, bioorganické a farmaceutické chemie České společnosti chemické Jan Hlaváč.
Co na ocenění říká čerstvý laureát Ceny Rudolfa Lukeše?
“Cenu Rudolfa Lukeše osobně vnímám jako příjemné překvapení, a především potvrzení, že náš výzkum přesahuje oblast fyziky pevných látek,” říká čerstvý laureát Pavel Jelínek, vedoucí skupiny Nanosurf Lab a oddělení Povrchů a molekulárních struktur ve Fyzikálním ústavu AV ČR.
V čem spatřuje Pavel Jelínek přínosy své práce pro organickou chemii?
Oceněný vědec spatřuje přínosy své práce pro organickou chemii především v rozvoji rastrovací mikroskopie, která v současné době umožňuje zobrazení chemické struktury planárních molekul na površích pevných látek s nebývalým prostorovým rozlišením. Chemie na površích pevných látek podle Pavla Jelínka navíc umožňuje vytvářet sloučeniny, které není možné připravit v roztocích tradičními postupy. “Je také možné připravit jednotlivé polymery a pracovat s nimi bez toho, aniž bychom naráželi na problém jejich rozpustnosti. To nám umožňuje studovat nejenom chemické reakce na úrovni jednotlivých molekul, ale zároveň také zkoumat jejich vlastnosti,” doplnil Pavel Jelínek.