Přírodovědecká fakulta Univerzita Karlova
Přírodovědecká fakulta Univerzita Karlova

Chcete studovat přírodovědné obory na vysoké úrovni a mít jistotu budoucího uplatnění? Tak neváhejte a přijďte k nám!

Přírodovědecká fakulta UK patří mezi nejúspěšnější výuková i vědecká pracoviště v ČR. Jejími absolventy je mnoho významných osobností, včetně jediného českého nositele Nobelovy ceny za vědní obor – prof. Jaroslava Heyrovského.

Proč si zvolit ke studiu PřF UK?

  • Studentům se na fakultě líbí.
  • Studium je kvalitní a absolventi nemají problém s uplatněním.
  • Nabízíme víc – od bakalářů (Bakalář Plus) po doktorandy (STARS).
  • Talentovaným uchazečům promíjíme přijímací zkoušku.
  • Máme motivační programy stipendií jak pro uchazeče, tak pro naše dobré studenty.
  • Naši absolventi jsou úspěšní.
  • Budete se pohybovat v inspirativním prostředí fakulty Univerzity Karlovy.
  • Stanete se součástí naší studentské komunity se spoustou aktivit na celém světě.
  • Navážete celoživotní přátelství se svými spolužáky.
  • Obdržíte diplom z univerzity, která má dobré jméno u nás i v zahraničí.

Univerzita Karlova/Přírodovědecká fakulta/Petr Jan Juračka: Katedry chemické sekce

Výuka a výzkum

V roce 2017 na 413 pedagogických pracovníků připadalo 2200 bakalářských, 1117 magisterských a 1429 doktorských studentů.

Každoročně pracovníci PřF UK spolu se studenty publikují přes 1000 odborných článků v mezinárodních a kolem 200 v domácích časopisech.

Přírodovědecká fakulta je velmi úspěšná v získávání výzkumných projektů – ročně jich řešíme přes 500.

Věda a výzkum

Hlavním výstupem vědy a výzkumu v přírodních vědách jsou odborné publikace. Na Přírodovědecké fakultě se výzkum soustředí zejména do tří velkých oborových skupin přírodních věd: biologie, chemie, a věd o Zemi. Část výsledků také vzniká také v oblasti věd společenských, které zahrnují např. sociální geografii, evoluční psychologii či antropologii.

Přírodovědecká fakulta je druhou největší vědecko-výzkumnou institucí v České republice, a to jak z hlediska počtu vědeckých výsledků, tak i na základě hodnocení jejich kvality. Pracovníci a studenti fakulty každým rokem publikují cca 1000 původních vědeckých článků (z velké většiny v zahraničních časopisech) a řadu oborově významných monografií.

Důležitou součástí našich aktivit je také aplikovaný výzkum a spolupráce s firmami. Fakultní výzkumné týmy pracují na více než 60 aktivitách v oblasti smluvního výzkumu, jehož výsledky jsou využívány ve firemním sektoru či v oblasti státní správy. Mezi výsledky aplikovaného výzkumu v posledních letech patří také řada patentů.

Každým rokem získáváme v grantových soutěžích prostředky na výzkumnou činnost ve výši cca 700 mil. Kč. Pracujeme na cca 160 projektech Grantové agentury ČR a několika desítkách grantů zahraničních – získaných jak z Evropské unie, tak i mimo ni. Významnou roli pro financování studentského výzkumu hraje také Grantová agentura UK. Fakulta je mj. také nositelem několika prestižních vědeckých projektů udělovaných v rámci Evropské výzkumné rady (ERC).

Věda pro veřejnost a uchazeče o studium

Přírodovědci.cz jsou komunikačním projektem PřF UK určeným pro žáky základních a středních škol se zájmem o přírodní vědy, a taktéž i pro jejich učitele.

Pro registrované přírorodovědce se tak otevírá jedinečná možnost, jak se seznámit s akademickým prostředím vysokých škol, zasednout do poslucháren, zúčastnit se vybraných laboratorních pokusů, probrat osobně zajímavá témata s předními vědci a pedagogy PřF UK nebo absolvovat terénní tématické exkurze.

Tištěný fakultní magazín Přírodovědci.cz si můžete prolistovat online nebo si jej zdarma převzít ze stojanů umístěných v budovách PřF UK.

Popularizační rubrika naší fakulty přináší stručná shrnutí nejnovějších vědeckých článků publikovaných pracovníky PřF UK, rozhovory se zajímavými lidmi i reportáže z vědeckých událostí na fakultě. Je určena všem zájemcům o vědu, ať už z řad vědců, studentů nebo veřejnosti.

Věda je krásná je fotografickou soutěží zaměřenou na přírodovědeckou tématiku. Soutěž je určena nejen účastníkům z akademického prostředí, ale má i kategorie pro veřejnost.

 

Novinky

Toggle

Článek | Video

Polarografie slaví 100 let

Polarografie, po řadu let považovaná za královnu mezi analytickými metodami, slaví 10. února 2022 výročí 100 let od svého vzniku.

Článek | Vědecký článek

Snadno, rychle a levně – nová metoda diagnostiky (nejen) rakoviny?

Včasná diagnóza je zásadní pro úspěšnou léčbu prakticky jakéhokoliv onemocnění, avšak u nádorových onemocnění toto platí dvojnásob.
 

Píše se o nás

Toggle

Článek | Různé

Kdo jsou nejcitovanější vědci z Česka za rok 2023?

Společnost Clarivate zveřejnila letošní vydání prestižního žebříčku Highly Cited Researchers 2023. Česká republika má 7 nejcitovanějších výzkumníků.

Článek | Osobnosti

Čejka: Komerčním partnerům musíte mít co nabídnout

Tým prof. Ing. Jiřího Čejky, DrSc., se zabývá syntézou a výzkumem zeolitů, které se používají jako katalyzátory. O nich a o komerčních spolupracích se dočtete v příspěvku.