Logo of TwitterLogo of FacebookLogo of LinkedIn
Tagy
Výzkumná instituce
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Přehled

Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky (ÚOCHB AV ČR) je přední vědeckou institucí v České republice, uznávanou na mezinárodní úrovni. Jeho hlavním posláním je základní výzkum v oblastech chemické biologie a medicinální chemie, organické a materiálové chemie, chemie přírodních látek, biochemie a molekulární biologie, fyzikální chemie, teoretické chemie a analytické chemie.

V současné době má ÚOCHB ve 49 výzkumných skupinách a servisních skupinách více než 900 zaměstnanců včetně 220 studentů. Vědecká činnost na ÚOCHB zahrnuje široké spektrum oborů. Jejím výsledkem je více než 250 publikací v recenzovaných vědeckých žurnálech ročně, včetně nejcitovanějších prestižních periodik, jako jsou Nature nebo Science.

Díky důrazu na propojení chemie s dalšími vědními obory, je ústav opakovaně rodištěm řady úspěšných medicinálních aplikací. Nedílnou součástí poslání ústavu je proto přenos vědeckých výsledků do produktů, které pomáhají zlepšovat kvalitu lidského života.

Spolu s odbornými znalostmi v oblasti výzkumu byl intenzivně budován systém transferu technologií, správy duševního vlastnictví a komercializace. Prostřednictvím své dceřiné společnosti IOCB TTO pomáhá ústav vědcům transformovat nápady do patentů a slaďovat výsledky jejich výzkumu se zájmy komerčních partnerů, aby se nové myšlenky dostaly na medicínský nebo technologický trh.

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR: O nás

Významné úspěchy

Úspěšný základní výzkum a moderní struktura

Kvalitu vědy na ÚOCHB pravidelně a důsledně hodnotí mezinárodní poradní sbor složený z uznávaných autorit z výzkumných ústavů a vysokých škol z celého světa. ÚOCHB je průkopníkem progresivního systému juniorských skupin s talentovanými vědci z různých zemí, přijatých na základě otevřené mezinárodní soutěže, během níž prokazují své jedinečné odborné znalosti a předkládají vědecké návrhy. Každých pět let procházejí všechny výzkumné skupiny komplexním hodnocením, které se přísně drží transparentních pravidel založených na vědeckých hodnotách.

Medicinální chemie a vývoj léčiv

ÚOCHB byl vždy aktivní a úspěšný v aplikovaném výzkumu a praktických aplikacích, zejména v medicinální chemii. Tradice započala v roce 1969 mastí s názvem Dermazulen, po níž následoval vývoj několika lidských peptidických hormonů a jejich analogů (lyzin-vazopresin, oxytocin).

Z globálního hlediska nejvýznamnější příspěvek představovala antivirotika založená na acyklických fosfonátech nukleotidů (zejména tenofovir jako součást léků Truvada, Atripla a dalších léků proti HIV a HBV), které na ÚOCHB objevil prof. Antonín Holý a které později vyvíjela a uvedla na trh společnost Gilead Sciences, Inc.

Kromě dobře známých antivirotik vzniklo ovšem na ústavu i několik dalších nukleosidových sloučenin, které byly schváleny pro použití jako léky. Mezi ně patří decitabin, který se používá při léčbě akutní myeloidní leukémie, azacytidin, jenž cílí na myelodysplastický syndrom (obě látky objevil kolega Antonína Holého Dr. Alois Pískala), a 9-(2,3-dihydroxypropyl)adenin (DHPA), acyklický nukleosidový analog objevený Antonínem Holým a klinicky používaný v antiherpetických mastech.

Gilead Sciences Research Centre na ÚOCHB

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR: Gilead Sciences Research Centre na ÚOCHB

Unikátní spolupráce mezi ÚOCHB a společností Gilead Sciences, Inc. sahá do 90. let 20. století. V roce 2006 byl zřízen partnerský program s názvem Gilead Sciences Research Centre at IOCB Prague na počáteční období pěti let s ročním darem 1,1 milionu USD, jehož cílem bylo rozšířit úsilí ÚOCHB v oblasti výzkumu lidských chorob. Program byl obnoven v roce 2011 a znovu v roce 2016 se zvýšením ročního příspěvku na 1,35 milionu USD.

Registrované léčivé přípravky s účinnými látkami pocházejícími z ÚOCHB

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR: Registrované léčivé přípravky s účinnými látkami pocházejícími z ÚOCHB: ČERVENÁ – porodnictví, TMAVĚ MODRÁ – diabetes insipidus, RŮŽOVÁ – protizánětlivý a dezinfekční přípravek, ORANŽOVÁ – krvácení z žaludečních vředů, TMAVĚ ZELENÁ – herpes simplex, ŠEDÁ – cytomegalovirová retinitida, SVĚTLE ZELENÁ – infekce HIV a hepatitida typu B, SVĚTLE MODRÁ – hepatitida typu B, ŽLUTÁ – myelodysplastický syndrom, akutní myeloidní leukémie, PURPUROVÁ – infekce HIV

 

Novinky

Toggle

Video | Rozhovor

Podcast CHEmic #21 - Hormony, které by mohly zlepšovat paměť, zkoumá Lenka Žáková z ÚOCHB

Lenka Žáková působí ve vědecké skupině na ÚOCHB řešící problematiku inzulínu a jeho podobných růstových faktorů s cílem vylepšit léčbu diabetu.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
more

Video | Rozhovor

Podcast CHEmic #20 - Příští pandemii by mohl způsobit chřipkový virus, říká virolog Jan Weber

Nedávná pandemie COVID - 19 vzbudila zájem o témata, která zůstávala na okraji zájmu. I laická veřejnost řešila, co jsou vlastně viry a jak fungují. Hostem podcastu je virolog Jan Weber z ÚOCHB.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
more
 

Píše se o nás

Toggle

Článek | Různé

Přijetí eura: Vítaný krok pro české výzkumné a vzdělávací organizace?

Portál Vědavýzkum.cz oslovil respondenty z řad výzkumných a vzdělávacích organizací, aby zajistil, zda je přijetí Eura překážkou pro české vědce.
Vědavýzkum.cz
more

Článek | Popularizace

Matematika, fyzika nebo chemie se u nás učí špatně, chce to víc experimentovat

Květoslava Stejskalová je jednou z nejznámějších popularizátorek chemie v Česku. Pořádá workshopy pro učitele a profesory chemie, natáčí popularizační videa. Pomáhá studentům zapojit se do výzkumu.
Český rozhlas
more
 

Mohlo by Vás zajímat

Quantification of cotton content in textiles by near-infrared spectroscopy

Aplikace
| 2024 | Metrohm
Instrumentace
NIR Spektroskopie
Výrobce
Metrohm
Zaměření
Materiálová analýza

Estimation of Ethylene Glycol and Diethylene Glycol in Propylene Glycol, Glycerin, and Syrup Samples with the Agilent 8890 GC

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Farmaceutická analýza

Improved identification of extractable and leachable substances with the Orbitrap Exploris GC 240 MS

Aplikace
| 2024 | Thermo Fischer Scientific
Instrumentace
GC/MSD, GC/MS/MS, GC/HRMS, GC/Orbitrap
Výrobce
Thermo Fischer Scientific
Zaměření
Farmaceutická analýza, Materiálová analýza

Agilent AI Peak Integration for GC/MS Analysis of Phthalates

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
GC/MSD, Software
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Ostatní

Material Identification of Lithium‑Ion Battery Separators Using FTIR Spectroscopy

Aplikace
| 2024 | Agilent Technologies
Instrumentace
FTIR Spektroskopie
Výrobce
Agilent Technologies
Zaměření
Průmysl a chemie, Materiálová analýza
Další projekty
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití
LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena.