Ryby akumulují zbytky léčiv
Pixabay
Ve Spojených státech vědci zaznamenali první případ, kdy sladkovodní ryby obsahovaly zbytky nových léčiv, používaných v humánní medicíně.
Chemikové z Baylor University v severním Texasu testovali vzorky tkáně ryb z místní řeky Pecan Creek na přítomnost zbytků léčiv, nově používaných v humánní medicíně. K testování vyvinuli vlastní metodu, založenou na kombinaci kapalinové chromatografie a hmotnostní spektrometrie. Díky ní mohli vzorek poprvé testovat na přítomnost 25 druhů léčiv současně. Léčiva vybrali podle frekvence jejich výskytu v životním prostředí a podle jejich fyzikálních vlastností.
Chemikové v rybách identifikovali rezidua tří léčiv - jednoho "bezpředpisového" sedativa, jednoho léku na vysoký krevní tlak a jednoho antiepileptika. Podstatné je, že složky těchto léků zatím nikdy nebyly v rybách zjištěny. Kromě nich vědci objevili i zbytky antidepresiva fluoxetinu, což potvrdilo výsledky jejich předchozí studie.
Výčet produktů farmaceutického průmyslu, které se akumulují ve vodním prostředí, se tedy opět rozšířil. Vliv těchto látek zatím není zcela vyhodnocen, ale například složky antidepresiv prokazatelně způsobují změny v chování ryb, což nakonec ovlivňuje celý vodní ekosystém.