Laureát Ceny Neuron pro mladé vědce za rok 2014 - Jana Roithová
Nadační fond Neuron
Zkoumá reakce organických prvků s katalyzátory. Její poznatky jednou umožní například úsporu energie, nebo vývoj nových postupů při výrobě léků.
Prof. Jana Roithová, Ph.D. získala v roce 2014 Cenu Neuron pro mladé vědce v oboru chemie.
O většině chemických reakcí nevíme, jak probíhají a právě to se snaží objasnit profesorka Roithová. Její výzkum odpovídá na základní otázky, jak spolu molekuly reagují, a jakým způsobem vytvářejí jiné složitější molekuly. Zkoumá, proč se látka A přemění na látku B, když se k ní přidá nějaký katalyzátor, a studuje, co přesně katalyzátor udělá s látkou A, aby se přeměnila na látku B. Když pochopíme, jak tyto reakce fungují, můžeme je vylepšovat. Třeba tak, aby probíhaly při nižší teplotě, menším tlaku a s levnějšími katalyzátory. Díky tomu se ušetří finance.
Nedávno se profesorka Roithová podílela na hledání nových katalyzátorů pro přeměnu metanu na metanol. Zvládnutí této operace přinese veliké bohatství. Metanol totiž lze snadno transformovat na jiné chemikálie, které je možné použít pro syntézu jakýchkoliv dalších produktů, například léků a podobně. Jana Roithová společně se svým týmem sestavila unikátní aparaturu složenou z několika propojených hmotnostních spektrometrů a tzv. studené pasti na reakční meziprodukty. V pasti se díky nízké teplotě jejich krátká doba života prodlouží, což vědcům umožňuje podrobnou analýzu.
"Při studiu chemie jsem se dlouho nemohla rozhodnout, čemu bych se chtěla v budoucnosti věnovat. Velmi mě bavila teoretická chemie, líbila se mi organická chemie a chtěla jsem se věnovat mechanismům reakcí. Nakonec jsem našla oblast výzkumu, která spojuje všechno, co mám na chemii ráda. Pomocí hmotnostní spektrometrie a teoretické chemie zkoumám reaktivní částice v roztoku, jejich strukturu a roli v dané chemické reakci. Mám štěstí, že dokonce můžu vyvíjet nové metody a přístroje, které umožňují získat informace o reaktivních částicích, které dříve nebyly dostupné. Díky tomu, jsme mohli například popsat strukturu dvojnásobně nabitých iontů, které jsou zodpovědné za reakce v super-kyselém prostředí. V současné době se zabýváme hlavně reakcemi katalyzovanými kovy, přičemž mojí oblíbenou oblastí je katalýza zlatem. Od roku 2007 pracuji na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Velmi si vážím, že jsem dostala příležitost jít ve výzkumu vlastní cestou."
prof. Jana Roithová, Ph.D.
- Narodila se v roce 1974 v Ústí nad Labem.
- V roce 1998 absolvovala magisterské studium organické chemie na Přírodovědecké fakultě univerzity Karlovy v Praze.
- Doktorský titul získala v roce 2003 na Fakultě chemického inženýrství Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
- Po ukončení doktorského studia absolvovala postdoktorskou stáž na Technické univerzitě v Berlíně.
- Už jako doktorandka začala pracovat v Ústavu chemických procesů.
- Působila také na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR a později také v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
- V roce 2007 začala pracovat jako odborná asistentka na své domovské fakultě.
- Po udělení grantu od Evropské vědecké rady na Přírodovědecké fakultě UK společně se svým týmem vybudovala špičkově vybavenou laboratoř fyzikální organické chemie.