Investice do regionů a inovační mise připraví britské firmy na budoucnost
Foto/gov.uk: Investice do regionů a inovační mise připraví britské firmy na budoucnost
Podle nového dokumentu bude Velká Británie postupně zvyšovat investice do výzkumu až na 22 miliard liber ročně.
Na konci července 2021 britská vláda zveřejnila novou inovační strategii s názvem „UK Innovation Strategy: Leading the future by creating it“. Nový dokument se snaží navázat na úspěchy britské vědy při řešení pandemie COVID-19. Podle ministerského předsedy, Borise Johnsona, bude tamější vláda usilovat o to, aby se zjednodušená administrativa vědeckých projektů stala novou normou.
Cílů obsahuje nová strategie celou řadu. Prostřednictvím každoročního navyšování investic do výzkumu, vývoje a inovací chce britská vláda do roku 2027 dosáhnout toho, aby do vědy a inovací každoročně putovaly prostředky až ve výši 2,4 % HDP země. Strategie přitom stojí na čtyřech pilířích. Prvním z nich je podpora firem, které plánují investovat do inovací. Pro tyto účely Britové například plánují pro firmy vytvořit online finanční a inovační hub, který bude propojovat agenturu Innovate UK a British Business Bank. Dále chtějí investovat 200 milionů liber do firem, které se soustřeďují na inovace v oblasti přírodních věd nebo připravit návrh reforem na úpravu legislativního rámce tak, aby země mohla naplno využít svůj vlastní inovační potenciál.
Adrian Smith, předseda britské Royal Society, další investice do výzkumu vítá. „Vláda se zavázala k postupnému zvyšování investic do výzkumu, vývoje a inovací až na 22 miliard. To je ale jen jedna ze součástí snahy dosáhnout hranice 2,4 % HDP. Investice veřejného sektoru a zahraniční investice budou také naprosto klíčové,“ dodává Smith.
Druhý pilíř strategie představují lidé. Velká Británie se chce stát nejatraktivnější destinací pro talentované odborníky, proto například plánuje připravit nový typ víz pro talentované kreativce či prostřednictvím specifického programu podpořit manažery malých a středních podniků. Třetím pilířem je podle nové strategie příprava výzkumných a inovačních institucí na to, aby skutečně naplňovaly potřeby soukromého sektoru. Za tímto účelem chce vláda provést nezávislé šetření všech britských organizací, které se zaměřují na výzkum, vývoj nebo inovace, nebo dále investovat 25 milionů liber na podporu spolupráce mezi univerzitami a firmami.
Kromě toho Velká Británie plánuje investovat dalších 127 milionů liber do fondu Strength in Place, který má podpořit rozvoj výzkumu a inovací v regionech. Na sever Anglie tak má putovat 22,6 milionů liber na podporu firem, které se zabývají robotikou a pokročilými materiály. Střed země (the Midlands) zase získá 18,3 milionů liber na podporu energetické efektivity keramického průmyslu. Dalších téměř 22 milionů poputuje do Skotska a Cumbrie na rozvoj využívání digitálních technologií v mlékárenském průmyslu. Do severního Irska pak zase poputuje přes 42 milionů liber na podporu Smart Nano projektu, který má urychlit vývoj nano-optických komponent.
Podle Tima Bradshawa, který stojí v čele Rusell Group, tedy skupiny sdružující 24 nejpřednějších britských univerzit, podpoří fond Strength in Place také spolupráci univerzit a průmyslu. „Doufáme však, že vláda podpoří inovační potenciál britských regionů i prostřednictvím investic do nových nebo již existujících regionálních inovačních clusterů, které s univerzitami přímo spolupracují,“ říká Bradshaw.
Čtvrtým a posledním pilířem nové inovační strategie jsou takzvané inovační mise. Ty se přímo inspirují plánem Evropské komise prostřednictvím rámcového programu Horizon Europe financovat výzkumné mise. Velká Británie tak připravila sedm vlastních priorit, které pro budoucnost země považuje za nejdůležitější. Ty se budou primárně týkat oblastí, ve kterých má Velká Británie podle nového dokumentu potenciál vyniknout. Patří sem obory jako pokročilé materiály a výroba, umělá inteligence, genetika a bioinformatika, biologické inženýrství, elektroniky, fotonika a kvantové technologie, energetické technologie a robotika a chytré stroje. Na celý plán bude dohlížet nová organizace National and Technology Council.
„Pokud se nám tento plán povede, můžeme tímto způsobem položit základy průmyslovým odvětvím budoucnosti,“ potvrzuje velké ambice nového plánu Kwasi Kwarteng, ministr pro byznys, energetiku a průmyslovou strategii. „Můžeme tak zajistit, aby britské firmy měly přístup k nejnovějším objevům nejlepší světové vědy, které budou moci proměnit v produkty a služby, které budu slavit úspěch na světových trzích.“
Celou novou britskou inovační strategii je možné si prohlédnout zde.