INFERNO – jak působí chemické látky na reprodukční zdraví hasičů?
- Foto: Unsplash/Hush Naidoo Jade Photography:
- Video: SCI MUNI: FireExpo – výzkum expozice hasičů
Na začátku září zahájila Dr. Jana Navrátilová, výzkumná pracovnice ve skupině doc. Pavla Čupra, svůj dvouletý projekt financovaný z evropského programu Horizon 2020. Projekt je realizován v rámci akcí Marie Skłodowska-Curie (MSCA), jejichž cílem je podpořit rozvoj lidských zdrojů, mobilitu a profesní růst výzkumných pracovníků v Evropském výzkumném prostoru a v jednotlivých evropských zemích. Tento výzkumný projekt je realizován ve výzkumném centru RECETOX, ve spolupráci s Centrem asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno a Školním a výcvikovým zařízením Hasičského záchranného sboru ČR.
Cílem projektu INFERNO (Investigation of the effects of per- and polyfluoroalkyl substances on reproductive health in the fire-fighting environment) je objasnit vliv vybraných chemických látek na reprodukční zdraví hasičů. Hasiči jsou během své služby, a to jak během odborné přípravy, tak i během vlastních zásahů, vystaveni různým toxickým látkám, mezi které patří například perfluorované a polyfluorované látky, ale také extrémním fyzikálním vlivům, jako je extrémní teplo, které mohou negativně ovlivnit jejich reprodukční zdraví, zjednodušeně řečeno jejich plodnost. Aktuálnost a potřebnost projektu podtrhují nejen současné a stále sílící diskuse o vlivu těchto chemických látek na mužskou plodnost v odborné komunitě, ale také obecný nárůst neplodnosti, která v posledních letech trápí minimálně jednu pětinu párů v České republice a až 48.5 milionů párů celosvětově.
RECETOX: Dr. Jana Navrátilová
Perfluorované a polyfluorované látky (PFAS) jsou velmi širokou skupinou organických látek, které jsou díky svým unikátním vlastnostem využívány nejen v průmyslu, v různých produktech denní potřeby, ale také ve speciálních hasících směsích používaných pro hašení specifických druhů požárů, např. požárů leteckých a uhlovodíkových paliv. Nevýhodou těchto látek je ovšem jejich persistence (díky atomům fluoru v molekule se jedná o látky velmi stabilní), tedy trvanlivost a odolávání rozkladu, což způsobuje jejich dlouhé přetrvávání a postupnou akumulaci v prostředí. Některé z těchto látek jsou právě kvůli kombinaci svých vlastností a persistenci považovány za zdraví nebezpečné. Diskutovány jsou zejména jejich karcinogenní účinky, narušení imunitního a endokrinního systému, ale také vliv na plodnost jak u mužů, tak u žen.
Právě hasiči jsou během své služby vystaveni perfluorovaným a polyfluorovaným látkám v mnohem větší míře než obecná populace. Důvodem je právě využívání speciálních hasicích pěn, které obsahují směs těchto látek, díky čemuž lze očekávat zesílený efekt účinku na tuto specifickou populaci. V rámci projektu bude dr. Jana Navrátilová měřit koncentrace těchto látek v krvi a v seminální plasmě hasičů. Následně naměřené hodnoty budou korelovány s hodnotami spermiogramu, což je základní mikroskopické vyšetření ejakulátu, při kterém se sleduje zejména počet, tvar a pohyblivost spermií. Kromě uvedené souvislosti bude v projektu zkoumán i konkrétní mechanismus účinku perfluorovaných a polyfluorovaných látek na mužskou plodnost, a to za využití buněčných linií, například testikulárních Leydigových buněk. Leydigovy buňky se nachází ve vazivových výplních mezi semenotvornými kanálky varlat a produkují pohlavní hormon testosteron, čímž ovlivňují nejen samotný vývoj pohlavních orgánů, ale také zrání spermií. Možné narušení funkce těchto buněk může mít zásadní vliv na mužskou plodnost.
Výsledky z analýzy spermiogramu jsou komunikovány s účastníky studie na individuální úrovni. Tento projekt má však i dalekosáhlejší přesah; za účelem zlepšit dekontaminační procesy a snížení rizika expozice jsou výsledky výzkumu komunikovány přímo s hasičským sborem a odbornou veřejností. Navíc v nedávné době Evropská komise přijala strategii EU pro udržitelnost chemických látek, která má vest k zákazu celé skupiny perfluorovaných látek a tato studie poskytne cenná biomonitorovací data.
Publikováno pod CC BY 3.0 CZ, licenční podmínky jsou dostupné na adrese.