Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů - RCPTM
Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů
RCPTM bylo založeno v roce 2010 díky podpoře z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) ve výši přibližně 500 milionů Kč. V současné době v něm pracuje téměř 140 výzkumných pracovníků, z toho asi třetina ze zahraničí, kteří se věnují chemickému, materiálovému a optickému výzkumu. K prioritním oblastem patří výzkum nanočástic oxidů kovů pro katalytické, magnetické a biomedicínské aplikace, uhlíkových nanostruktur na bázi grafenu a kvantových teček, nanočástic kovů pro antimikrobiální úpravy a technologie čištění vod, medicinální, výpočetní a koordinační chemii, fotonika a vývoj přístrojových technik pro aplikace v optice a analytické chemii.
Výzkumníci z RCPTM každoročně publikují více než 300 příspěvků v časopisech s vysokým impact faktorem, z nichž například v roce 2017 bylo 40 procent v časopisech s IF větším než 5. Mezinárodně uznávanou kvalitu RCPTM potvrzuje i řada špičkových vědců mimo jiné na pozici „hostující vědec“. V RCPTM působí hned několik osobností, které patří podle společnosti Clarivate Analytics mezi jedno procento nejcitovanějších světových vědců a figurují, někteří opakovaně, na prestižním seznamu Highly Cited Researchers. V roce 2018 k nim patřili chemici Pavel Hobza, mimo jiné nositel Národní ceny Česká hlava, generální ředitel RCPTM Radek Zbořil, Rajender S. Varma či odborník na elektrochemii Patrik Schmuki. K vědeckým oporám patří i nositel ERC grantu v kategorii Consolidator Michal Otyepka.
Univerzita Palackého v Olomouci
RCPTM je dlouhodobě mimořádně úspěšné v získávání národních i mezinárodních grantů, včetně projektů ERC a FP7 (či H2020). Mimořádný úspěch centrum zaznamenalo v projektech OP VVV, kdy uspělo ve výzvách Excelentní týmy, Excelentní výzkum a Předaplikační výzkum pro ITI. Centrum přispívá do velkých prestižních vědeckých kolaborací v oboru částicové fyziky (např. CERN ATLAS nebo Observatoř Pierra Augera).
Centrum se taktéž aktivně zapojuje do vzdělávacích aktivit univerzity na všech úrovních studia. Jeho zaměstnanci jsou garanty několika magisterských i doktorských studijních programů. Studenti se již během bakalářského studia zapojují do výzkumných týmů a nejlepší absolventi se stávají zaměstnanci RCPTM na pozici „junior researcher“.
V neposlední řadě RCPTM realizuje pravidelný transfer výsledků do technologické praxe. Spolupracovalo nebo spolupracuje s více než 170 průmyslovými partnery včetně velkých společností typu Procter&Gamble (USA), Waters (Německo) nebo Nanocomposix (USA).