Vědkyně z přírodovědecké fakulty bude v Evropě zkoumat podmínky pro uchovávání uměleckých děl
- Foto: UPOL/Ota Blahoušek: Vědkyně z přírodovědecké fakulty bude v Evropě zkoumat podmínky pro uchovávání uměleckých děl
- Video: HPST: Py-GC/MS analysis of organic binders in Cultural Heritage
Snížit náklady muzeí a galerií na energii potřebnou k udržování optimální teploty a vlhkosti v místnostech s uměleckými díly by v budoucnu měly pomoci výsledky výzkumného projektu Paoly Lucero-Gomez z katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty, která ve své vědecké práci zohlední i vliv klimatické změny. Za podpory z programu Horizon Europe bude badatelka monitorovat vnitřní prostředí ve čtyřech muzejních budovách v Norsku, Itálii a Česku a vyhodnocovat vliv kolísání teploty a relativní vlhkosti na degradaci materiálů uměleckých děl. Následně stanoví přípustný rozsah kolísání těchto parametrů pro bezpečné uchování uměleckých děl.
Paola Lucero-Gomez se během svého pracovního působení v Benátkách v letech 2018 až 2021 zabývala porovnáním vnitřního prostředí ve dvou proslulých muzeích. „Muzea se významně lišila spotřebou energie. Jedno nebylo vybaveno systémy pro kontrolu vnitřního prostředí a obrazy byly v dobrém stavu. V druhém muzeu měli naopak vysoké účty za elektrickou energii potřebnou k chodu takovýchto systémů a umělecká díla byla rovněž v dobrém stavu. Položila jsem si tedy otázku, jaké podmínky umožňují muzeu s nízkými výdaji za energie tak kvalitně ochránit jeho sbírky,“ uvedla Paola Lucero-Gomez.
UPOL/Ota Blahoušek: Vědkyně z přírodovědecké fakulty bude v Evropě zkoumat podmínky pro uchovávání uměleckých děl
V rámci projektu SMARTMUS-E se vědkyně rozhodla pomocí monitoringu a posouzení změn vnitřního prostředí čtyř muzeí v různých zeměpisných šířkách najít optimální rozmezí vlhkosti a teploty zajišťující potřebnou ochranu uměleckých děl tak, aby bylo možné efektivně řídit spotřebu energie. „Budu se snažit zjistit, jak se muzea mezi sebou liší z pohledu změn vnitřní teploty a vlhkosti a jaké molekulární markery souvisí s úrovní ochrany těchto uměleckých sbírek,“ podotkla Paola Lucero-Gomez.
Výzkum se odehraje v norských muzejních institucích Viking Ship Museum Oslo a Historical Museum of Oslo, v italské Galleria dell’Accademia di Venezia v Benátkách a na Státním hradě a zámku Český Krumlov. V muzeích mladá vědkyně rozmístí modelové vzorky, které budou přirozeně stárnout ve sledovaném prostředí.
„Chci tímto způsobem zjistit, za jakých podmínek lze nejlépe uchovávat předměty kulturního dědictví. Společně s konzervátory určíme míru poškození modelových vzorků a stanovíme hodnoty přípustných výkyvů teploty a relativní vlhkosti. Poté bude možné na základě získaných poznatků nastavit klimatické podmínky v muzeích tak, aby se snížila energetická náročnost a aby se současně ochránila umělecká díla před poškozením,“ doplnila.
Úkol to nebude jednoduchý, jelikož klima uvnitř muzejních budov je třeba přesně vybalancovat podle sbírkového fondu. „*Teplota urychluje stárnutí materiálů a výrazně ovlivňuje relativní vlhkost vzduchu, která také může uměleckým předmětům uškodit. Proto je nezbytné teplotu interiérů pečlivě sledovat a případně upravovat,“* upozornila Paola Lucero-Gomez. Optimální relativní vlhkost vzduchu se navíc pro různé materiály liší. Organickým materiálům, mezi které patří dřevo, textil či slonovina, škodí extrémně nízká i vysoká relativní vlhkost. Pro kovové předměty je zase vhodná co nejnižší vlhkost. „V muzejních expozicích je proto vždy nutné volit kompromis, který se odvozuje od nejcitlivějšího materiálu,“ uvedla chemička.
UPOL: Organic materials in art objects
Důležitou součástí výzkumu budou laboratorní analýzy materiálů, které jsou součástí historických uměleckých děl. Využity budou instrumentální metody analytické chemie včetně iontové mobility, chromatografických metod, hmotnostní a infračervené spektrometrie. Nedílnou součástí experimentů bude umělé (urychlené) stárnutí modelových vzorků, které umožní posoudit dlouhodobější změny způsobené kolísáním teploty a vlhkosti.
UPOL: Py GC-MS analysis of Orte Polychrome objects
Výzkumný projekt nazvaný „Smart management of energy and costs in museums. A chemical background for a control methodology for Temperature and Relative Humidity fluctuations“ (SMARTMUS-E) je financován z evropského programu ERA Fellowships, Horizon Europe v rámci Marie Skłodowská-Curie Actions a bude řešen ve spolupráci s Národním památkovým ústavem (ČR) a zmíněnými zahraničními partnery v Norsku a Itálii. Dr. Paola Lucero-Gomez jej bude realizovat s využitím špičkového laboratorního zázemí své domovské katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci za supervize prof. Karla Lemra.
UPOL/Ota Blahoušek: Paola Lucero-Gomez u Katedry Analytické chemie UPOL