Rakovinu slinivky najdou včas. Revoluční metoda se blíží do praxe
Český rozhlas/Honza Ptáček: Rakovinu slinivky najdou včas. Revoluční metoda se blíží do praxe. Prof. Michal Holčapek.
Velká naděje pro medicínu a hlavně pro lidi, kteří mají strach z téhle vážné nemoci. Vědecký tým Michala Holčapka ověřuje test detekce rakoviny.
„Přes 20 let se zabýváme lipidy. Ty patří mezi základní biomolekuly v organismu. Jsou přítomné v každé buňce našeho těla. Díky nim vůbec buňky můžou držet pohromadě. Kdysi jsme zjistili, že se složení lipidů u pacientů s různými typy rakoviny liší od složení u zdravých kontrol. Na základě toho jsme právě vyvinuli test a můžeme včas detekovat vybrané typy rakoviny,“ popisuje profesor z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
Stačí kapka
Odhalit rakovinu z kapky krve dokáže vědecký tým už teď. Ale použití v reálné diagnostice musí předcházet klinické ověření. „Budeme sbírat vzorky lidí spadajících do vysokého stupně rizika pro slinivku břišní. Pokud splníme parametry, můžeme to přenést do reálného screeningu. Předpokládáme, že tohle období bude trvat minimálně tři roky. O výsledcích budeme průběžně informovat veřejnost. Zájemci se můžou hlásit.“
Metoda diagnostiky rakoviny slinivky získala už v roce 2020 evropský patent. „Byli jsme první, kdo na tyto věci přišel. Dnes už máme patenty dva. Druhý je na rakovinu ledvin. Původně nám nevěřili ani někteří vědci. Nevěřili, že by někdo z tuků, lipidů dokázal stanovovat rakovinu v těle. Máme k tomu prestižní publikace v nejlepších časopisech. Za účelem převedení screeningu do reálné praxe jsme založili spin-off firmu Lipidica. Stojí za ní Univerzita Pardubice a společnost FONS. Univerzita do toho vkládá patenty, know-how a FONS finanční prostředky, technologické zázemí, laboratoře a zkušenosti z biomedicíny.“
Informace o tom, kdo se může do testu zapojit, jsou na stránkách zmíněné firmy. „Metodiku musíme použít přesně pro cílovou skupinu za daných podmínek, aby to mohlo být schváleno,“ říká Holčapek.
Český rozhlas/Honza Ptáček: Profesor Michal Holčapek pracuje na Univerzitě Pardubice
Neplést s doktory
Analytický chemik rozumí lidem, kteří se na něj v naději obrací a už mají diagnózu. „Bohužel nedokážu léčit a s diagnózou už ani nedokážu zvlášť pomoci. Cílem našeho výzkumu je právě včasná diagnostika. Léčba je parketou jiných specialistů. Můžeme pomoct těm, kteří jsou ještě zdraví, ale z nějakých důvodů jsou v rizikové skupině a obávají se, že by rakovinu jednou mohli dostat.“
Holčapek má kolem sebe skupinu mladých lidí z celého světa. „Baví nás to. V laboratoři si vlastně hrajeme, ale samozřejmě s nějakým cílem. Když si myslíme, že toho víme hodně, objeví se další otázky, na které ještě neznáme odpovědi. Ve spolupráci s biology, lékaři se snažíme definovat ty otázky, formulovat hypotézy a následně je ověřovat. Změny lipidů mají podobný profil i u dalších typů rakoviny. V budoucnu bychom rádi test rozšířili, ale musíme jít krok za krokem. V první fázi děláme ověření jenom pro slinivku.“
A ještě jeden úspěch. Prestižní grant Evropské výzkumné rady (ERC) podpoří výzkumy čtyř českých vědců. Každý z nich včetně Holčapkova týmu na svůj projekt získá 2,5 milionu eur (asi 59 milionů korun). „Dosažení této mety je tím nejlepším, co se vědcům v Evropě může podařit. Věnovali jsme tomu velké úsilí a máme velkou radost. Tento výzkum se týká vysvětlení biologického mechanismu, proč ke změnám dochází a proč jsou koncentrace v krvi odlišné. Kdyby se dosáhlo daného cíle, byl by to obrovský průlom pro vědu.“