Vědci reagují na návrh snížení rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace
Pixabay/Andrew Khoroshavin: Vědci reagují na návrh snížení rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace
K tomuto rozhodnutí se vyjádřili v otevřeném dopise adresovaném premiérovi Petru Fialovi vědci a vědkyně sdružení ve spolku Fórum Věda Žije!. Prohlášení vydala také Česká konference rektorů.
Otevřený dopis Fóra Věda Žije!
České vědě hrozí kritické podfinancování
Vážený pane předsedo Vlády ČR,
s velkým rozčarováním jsme se seznámili s plány ministerstva financí na snižování rozpočtu pro výzkum, vývoj a inovace (VaVaI). Podle dostupných informací se má jednat o snížení o 10 %. Konkrétně o 2,1 miliardy Kč z rozpočtu vysokých škol, 600 milionů z rozpočtu Akademie věd ČR a 1,2 miliardy z rozpočtu Technologické a Grantové agentury ČR. Tento krok přichází v období vysoké inflace, která dosud nebyla v rozpočtu VaVaI reflektována. Navíc jsme svědky nezvykle vysokých cen energií, které kromě dopadu na ohrožené skupiny obyvatel ČR ohrožují i chod vědeckých infrastruktur.
Rozpočet v oblasti VaVaI zaujímá již od roku 2020 čím dál menší podíl HDP, letos dosáhl pouze 0,54 % HDP, což je méně než průměr EU a OECD (0,63 %) a výrazně méně, než kolik na vědu vydávají vyspělé západní země (např. Německo - 0,93 %). Navíc trpí dlouhodobými strukturálními problémy. Minulé vlády s oblibou deklarovaly, jak vysoký tento rozpočet je (v absolutních číslech), i když značná část zahrnutých prostředků představovaly peníze EU rozdělované v rámci operačních programů na velké projekty. Tyto prostředky mají velmi specifické využití – typicky jsou určené ke stavbě velkých infrastruktur. V důsledku se tak české výzkumné instituce potýkají s nedostatečnými institucionálními rozpočty. Na tento problém již upozornil nezávislý audit Technopolis v roce 2011. Žádná z vlád ovšem neuskutečnila nutné kroky k nápravě.
Obáváme se, že kumulativní dopad vysoké inflace, vysokých cen energií a navrhovaných škrtů, bude pro české vědecké instituce drtivý. Grantová a Technologická agentura nebudou mít dostatek prostředků na financování nových projektů excelentního výzkumu – bude nutné zrušit již probíhající projektové výzvy, do kterých vědci a vědkyně investovali své úsilí. Řada pracně vybudovaných infrastruktur se pravděpodobně bude muset zavřít, aniž by dostala šanci naplnit své vědecké cíle. Dojde tak ke zmaření investic podpořených z peněz českých a evropských daňových poplatníků. Bude docházet k odlivu špičkových vědců do zahraničí. Hrozí rozpad vědeckých týmů a nevratné poškození kvality výzkumu na mnoho dalších let dopředu. O peníze, které se zdánlivě ušetří, se zvýší vnitřní dluhy vědeckých institucí (v podobě zastarávajícího vybavení a rozpadajících se budov), a ty budou dlouhodobě omezovat možnosti vědeckých týmů.
Chápeme, že finanční situace v naší zemi není uspokojivá. Domníváme se, že existují i jiné cesty, jak s touto situací pracovat, než jen plošnými škrty bez jasnější dlouhodobé koncepce. Tato „cesta“ byla již po roce 2008 jednou vyzkoušena a ukázalo se, že nikam nevede.
Klíčové je podle nás zvyšování přidané hodnoty průmyslové výroby a modernizace státu, které je možné dosáhnout právě skrze výzkum, inovace a analytickou kapacitu společenských věd. Není ale možné doufat v pokrok v tomto směru, pokud bude česká věda strukturálně podfinancovaná a navíc operující v nejistém prostředí, kdy jsou systematicky nedodržované střednědobé výhledy rozpočtu.
Z výše uvedených důvodů Vás žádáme, abyste opustil cestu plošných škrtů a přistoupil ke skutečné transformaci české ekonomiky a státu, ve které VaVaI mohou a musí sehrát klíčovou roli. Zároveň Vás žádáme, abyste zachoval rozpočet VaVaI pro rok 2024 minimálně v té výši, ve které ho navrhla Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), tj. 47,8 mld. Kč a dlouhodobě usiloval o posílení institucionálních rozpočtů českých vědeckých institucí.
Za spolek Fórum Věda žije!,
Michaela Trtíková Vojtková, předsedkyně
Michael Komm, místopředseda
Prohlášení České konference rektorů k plánovaným škrtům ve vysokém školství
Rektorky a rektoři vysokých škol ČR, členové České konference rektorů (ČKR), vyjadřují zásadní nesouhlas s aktuálním pracovním návrhem státního rozpočtu ze strany Ministerstva financí ČR v oblasti financování vzdělávání, vědy a výzkumu pro léta 2024–2026.
ČKR dlouhodobě poukazuje na neuspokojivý stav financování českého vysokého školství a opakovaně zdůrazňuje nutnost zvýšit podíl financování vysokého školství zpět na úroveň 0,65 % HDP, neboť aktuální podíl je v České republice nižší, než v ostatních zemích OECD. Další snižování finančních prostředků v oblasti vysokého školství považuje ČKR za zcela nepřijatelné a hluboce neprozíravé rovněž z důvodu rostoucí demografické křivky; ta nyní způsobila zahlcení středních škol ze strany uchazečů a lze tedy očekávat, že podobná situace se bude za několik let opakovat také v oblasti vysokého školství.
ČKR rozumí aktuální nelehké situaci v oblasti veřejných financí, nicméně z výše uvedených důvodů důrazně varuje před plošnými škrty v oblasti vzdělávání a vědy. Rektorky a rektoři vysokých škol ČR se ztotožňují s Programovým prohlášením Vlády ČR ohledně nutnosti reforem směrem k podpoře excelence a jsou ochotni spolupracovat na změnách vedoucích ke zvyšování efektivity a kvality vzdělávací i tvůrčí činnosti. Pokud by ovšem mělo dojít k plošným škrtům, reálně hrozí prohlubování personální nestability a snižování konkurenceschopnosti vysokých škol ČR.
ČKR konstatuje, že institucionální prostředky na vědu v ČR jsou již nyní nedostačující a další snížení financí by kromě bezprostředního omezení vědeckého výkonu vedlo rovněž k omezení schopnosti špičkových českých vědců získávat prostředky v různých projektových výzvách, neboť Strategický záměr Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR pro oblast vysokých škol počítá s kombinací a komplementaritou mezi oběma zdroji. ČKR rovněž z tohoto důvodu zdůrazňuje, že jedním z cílů státu by mělo být snížení závislosti na účelovém financování a varuje před nahrazováním prostředků pro vysoké školy z národní úrovně prostředky z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF).
ČKR tedy apeluje na Vládu ČR a příslušné ministry, aby postupovali odpovědně a prozíravě a zabránili výše uvedeným negativním trendům.
V Brně dne 5. června 2023
Za Českou konferenci rektorů
Martin Bareš, předseda