Katedra analytické chemie pořídila přístroj, který simuluje stárnutí maleb
UPOL/Šárka Chovancová: Katedra analytické chemie pořídila přístroj, který simuluje stárnutí maleb
Vědci díky tomuto přístroji například dokážou přesněji charakterizovat současné i původní složení barevných vrstev na stovky let starých obrazech.
„Nový přístroj nám umožňuje provádět umělé staření vzorků. Na objekt, který je do něj vložen, vyzařuje světlo o definovaném výkonu a spektrálních vlastnostech simulující sluneční záření. V komoře se nastavuje i teplota a vlhkost. Tyto parametry jsou v průběhu staření přístrojem udržovány, případně měněny podle zvoleného programu,“ popsal princip přístroje Petr Bednář.
Katedra přístroj pořídila zejména pro projekt Arteca, který je zaměřen na studium pigmentů a pojiv ve starých malbách. Stovky let starý obraz navzdory pečlivému uložení v galerii či depozitáři stárne a látky obsažené v barvách, které použil umělec při jeho tvorbě, se postupně přeměňují. „Snažíme se zjistit, jaké procesy během staletí probíhaly při jejich stárnutí. Pomocí přístroje budeme schopni vystopovat látky obsažené v původních malbách,“ podotkl Petr Bednář.
Kromě studia pigmentů a pojiv používaných v uměleckých dílech lze přístroj SOLARBOX využít i při studiu dlouhodobého působení intenzivního záření, teploty a vlhkosti na rostlinný materiál. Umožnuje také popis stárnutí technologicky významných organických materiálů, plastů, anorganických materiálů či tkanin.
„V automobilovém průmyslu lze například tuto technologii využít při sledování změn laku karoserie, který je vystaven dlouhodobému působení slunečního světla. U těchto materiálů je tedy možno zhodnotit, zda jsou stabilní a vhodné k dlouhodobému použití nebo zda po krátké době dochází k nežádoucím změnám jeho vlastností,“ dodal Petr Bednář.
UPOL/Šárka Chovancová: Katedra analytické chemie pořídila přístroj, který simuluje stárnutí maleb