Chemie - analytik specialista | LabRulez GCMS

Chemie - analytik specialista

Út, 10.11.2020
| Originální článek z: UPOL/Katedra analytické chemie
Studujte náš nový bakalářský program Chemie – analytik specialista
Video placeholder

UPOL/Katedra analytické chemie: Chemie - analytik specialista

Anotace

Studenti programu Chemie - analytik specialista během studia získají znalosti nejen všech základních chemických disciplín (anorganická, organická, analytická, fyzikální chemie a biochemie), ale také významně rozšířené praktické zkušenosti v laboratoři. Značná část studia bude věnována praktickému zaměření studentů v instrumentálních laboratořích zejména s důrazem na techniky používané v průmyslové praxi (od automatických titrátorů po spojení separačních metod s hmotnostní spektrometrií). Získané teoretické a především praktické znalosti a dovednosti využijí při práci v řadě průmyslových, klinických, farmaceutických, forenzních a environmentálních oborů. Studenti budou schopni pracovat samostatně např. také v laboratořích v režimu Správné výrobní praxe, dále budou schopni vyvíjet metody pro každodenní potřebu laboratoře, validovat je, aplikovat a také provádět údržbu instrumentací včetně jejich drobného servisu.

Vzdělávací cíle programu

Cílem studia je získat znalosti všech základních chemických disciplín (anorganická, organická, analytická, fyzikální chemie a biochemie). Znalosti získané v rámci hlavních předmětů si studenti rozšíří a vyprofilují volitelnými předměty. Dále získají praktické dovednosti a zkušenosti v laboratořích v rámci laboratorních cvičení a při řešení své kvalifikační práce. Jedním z významných cílů studia je rozšíření znalostí a dovedností v oblasti moderních instrumentálních technik, včetně školení v praktické uživatelské údržbě přístrojového vybavení. Během dlouhodobé stáže v posledním semestru studia se studenti seznámí s chodem instituce nebo podniku, který ve své činnosti využívá postupy chemické analýzy.

Profil absolventa

Absolventi programu prokazují chemické a fyzikální znalosti vlastností prvků, jejich sloučenin a struktur, molekulárních a makroskopických transformací a dalších jevů uplatňujících se během chemických reakcí, procesů a výrob. Rozsah znalostí odpovídá tříletému bakalářskému chemickému studiu se zdůrazněním teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti analytické chemie. Absolventi jsou schopni orientovat se v aplikacích moderních instrumentálních technik využívaných v analytických laboratořích v komerční i nekomerční sféře (chemická výroba, biotechnologie, zdravotnictví, zemědělství, životní prostředí, kriminalistika atd.) a získají v rámci posledního semestru studia praktické zkušenosti během dlouhodobé stáže na spolupracujících pracovištích aplikační sféry. Absolventi rozumí principům a postupům měřících metod uplatňujících se v oblasti chemie, jejich možnostem a omezením a jsou schopni vyvíjet metody pro každodenní potřebu laboratoře, validovat je, aplikovat a také provádět údržbu instrumentace včetně drobného servisu.

Předpoklad uplatnitelnosti

Absolventi programu získají znalosti všech základních chemických disciplín (anorganická, organická, analytická, fyzikální chemie a biochemie), ale také významně rozšířené praktické zkušenosti v laboratoři. Značná část studia bude věnována praktickému zaměření studentů v instrumentálních laboratořích zejména s důrazem na techniky používané v současné analytické praxi. Získané teoretické a především praktické znalosti a dovednosti využijí absolventi při práci v řadě průmyslových, klinických, farmaceutických, forenzních, potravinářských, zemědělských a environmentálních oborů. Studenti budou schopni pracovat samostatně v laboratořích v režimu Správné výrobní praxe, dále budou schopni vyvíjet metody pro každodenní potřebu laboratoře, validovat je, aplikovat a také provádět údržbu instrumentace včetně drobného servisu.

Možné pracovní pozice

Samostatný chemik analytik

  • ve farmaceutickém, chemickém a zpracovatelském průmyslu a v podnikových laboratořích při kontrole vstupních surovin, meziproduktů i konečných výrobků
  • v kontrolních laboratořích sledujících znečištění životního prostředí (např. Česká inspekce životního prostředí), kvalitu zemědělských produktů (např. sledování obsahu reziduí pesticidů) a potravin (např. Státní zemědělská a potravinářská inspekce)
  • ve zdravotnických laboratořích (rozbory krve a moči v laboratořích klinické biochemie a hematologie, stanovení obsahu léčiv v tělních tekutinách v souvislosti se sledováním účinnosti medikamentózní terapie, rozbory v rámci klinické toxikologie, lékařské genetiky atd.)
  • v toxikologických a kriminalistických laboratořích (expertizy pro účely vyšetřování trestných činů, požárů a nehod)
  • v legislativně regulovaném prostředí (akreditované a certifikované laboratoře a instituce).
Univerzita Palackého v Olomouci
Další projekty
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití

LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena.