Vznikl v roce 2011 na základech šesti významných brněnských univerzit a výzkumných institucí. Mezi hlavní priority CEITEC patří udržení motivujícího a dynamického mezinárodního vědeckého prostředí, zajištění moderní a nejvyšším standardům odpovídající výzkumné infrastruktury, i politika otevřené komunikace a rovných příležitostí nejen teď, ale i do budoucna.
Je samostatným vysokoškolským ústavem, který vznikl na Masarykově univerzitě jako součást vědeckého centra excelence CEITEC – Středoevropského technologického institutu. CEITEC MU tvoří klíčovou část špičkové výzkumné infrastruktury, která byla vybudována v roce 2014 v areálu Univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích a poskytuje špičkové vybavení a optimální podmínky pro základní, ale i aplikovaný výzkum zejména v oblasti věd o živé přírodě.
Hlavními prioritami CEITECu jsou mezinárodní rozměr výzkumné spolupráce a její mezioborový charakter. Propojujícím prvkem mezi vědními obory jsou především sdílené laboratoře, které vytváří optimální podmínky pro řešení multidisciplinárních otázek v oblastech strukturní biologie, genomiky a proteomiky, molekulární medicíny, neurověd, nanotechnologií a mikrotechnologií.
Je součástí centra vědecké excelence CEITEC. Od roku 2011 tvoří klíčovou součást špičkové výzkumné infrastruktury s unikátním vybavením a podmínkami pro základní i aplikovaný výzkum v oblasti pokročilých nanotechnologií a a pokročilých materiálů.
Na CEITEC VUT jsou celkem dvě oblasti výzkumu, a to Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie, a Pokročilé materiály, kde je aktuálně zapojených celkem 15 výzkumných skupin zabývajících se keramickými materiály, kybernetikou pro materiálové vědy, pokročilými polymerními materiály či chytrými nanonástroji, experimentální biofotonikou, přípravou a charakterizací nanostruktur, vývojem metod analýzy a měření, a také charakterizací materiálů, pokročilými povlaky, kvantovými technologiemi, molekulárními nanostrukturami na površích, nízkodimenzionálními nanomateriály, epitaxní materiály a nanostruktury i ThZ spektroskopií.
Je samostatným vysokoškolským ústavem, který vznikl na Mendlově univerzitě jako součást vědeckého centra excelence CEITEC - Středoevropského technologického institutu. CEITEC je meziuniverzitní centrum, na němž spolupracují čtyři významné brněnské univerzity a dva výzkumné ústavy se sídlem v Brně. Vedoucím ústavu CEITEC MENDELU je Mgr. Vilém Reinöhl, CSc.
Mendelova univerzita v Brně je nejstarším samostatným vysokým zemědělským a lesnickým učením v českých zemích. Byla zřízena v roce 1919 jako Vysoká škola zemědělská v Brně a pod tímto názvem existovala až do roku 1994. Jejím vznikem bylo dovršeno dlouhodobé úsilí o zřízení vysokého zemědělského učení na Moravě, která patří odedávna k zemím s nejvyspělejším zemědělstvím ve střední Evropě.
Je samostatným vysokoškolským ústavem, který vznikl na Veterinární a farmaceutické univerzitě jako součást vědeckého centra excelence CEITEC - Středoevropského technologického institutu. CEITEC je meziuniverzitní centrum, na němž spolupracují čtyři významné brněnské univerzity a dva výzkumné ústavy se sídlem v Brně. Ředitelem CEITEC, VFU Brno je Prof. MVDr. Jiří Smola, CSc.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno byla založena jako Vysoká škola zvěrolékařská v prosinci 1918, tehdy jako první nová vysoká škola československého státu. Svým pojetím a organizací výuky navazovala na Vysokou školu zvěrolékařskou ve Vídni. Školu tvoří tři fakulty, které celkem sdružují 28 ústavů a 6 klinik.
Je samostatným oddělením, které vzniklo na Ústavu fyziky materiálů Akademie věd ČR jako součást vědeckého centra excelence CEITEC - Středoevropského technologického institutu. CEITEC je meziuniverzitní centrum, na němž spolupracují čtyři významné brněnské univerzity a dva výzkumné ústavy se sídlem v Brně. Vedoucím ústavu CEITEC ÚFM je doc. Ing. Luboš Náhlík, Ph.D.
Činnost CEITECu ÚFM je zaměřena na interdisciplinární oblast vědy o materiálech. Těžiště jeho aktivity spočívá převážně v základním výzkumu kovových materiálů. Ústav se orientuje na fyzikální podstatu procesů probíhajících v kovových materiálech při creepu, únavě a interakci creepu s únavou a při jiných typech mechanického zatěžování a na výzkum struktury a vybraných fyzikálních vlastností materiálů. V obou těchto oblastech výzkumu je cílem objasnit vztah mezi chováním a vlastnostmi materiálů a jejich strukturními a mikrostrukturními charakteristikami.
Středoevropský technologický institut - Výzkumný ústav veterinárního lékařství (CEITEC VÚVeL)
Je samostatným oddělením, které vzniklo na Výzkumném ústavu veterinárního lékařství jako součást vědeckého centra excelence CEITEC - Středoevropského technologického institutu. CEITEC je meziuniverzitní centrum, na němž spolupracují čtyři významné brněnské univerzity a dva výzkumné ústavy se sídlem v Brně. Vedoucím ústavu CEITEC VÚVeL je MVDr. Martin Anger, Ph.D.
Výzkumný ústav veterinárního lékařství byl založen v roce 1955 rozhodnutím ministra zemědělství jako ústav tehdejší Československé akademie zemědělských věd. Je jediným profesionálním výzkumným ústavem v České republice zaměřeným na výzkum v oblasti veterinární medicíny s významným podílem aplikovaného výzkumu. Svým zaměřením však pokrývá i širokou oblast preklinických oborů veterinární medicíny s průnikem do medicíny humánní, ekologie a dalších oborů.