Chemici pražských hasičů mají nový plynový chromatograf s hmotnostní spektrometrií
- Foto: HZS ČR: Chemici pražských hasičů mají nový plynový chromatograf s hmotnostní spektrometrií
- Video: FLIR Systems: Introducing the FLIR Griffin G510 Portable GC-MS Chemical Identifier
Finanční prostředky na jeho pořízení poskytl Magistrát hl. m. Prahy v celkové výši 6 mil. korun. Přístroj je součástí chemického detekčního a technického automobilu, čímž bude zajištěna jeho mobilita, možnost pracovat ve vozidle a provádět měření ovzduší a vzorků přímo v místě mimořádné události.
Jeho pořízením se výrazně zvýšila efektivita zásahu s výskytem nebezpečných látek, s čímž úzce souvisí i úroveň bezpečnosti, a to jak zasahujících hasičů, tak zejména civilního obyvatelstva hlavního města Prahy.
HZS ČR: Mobilní plynový chromatograf s hmotnostní spektrometrií
Přístroj v sobě zahrnuje:
zdroj energie (baterie),
zdroj nosného plynu (tlakovou nádobu),
odběrovou flexibilní vyhřívanou sondu s přepínáním režimů k zavádění plynných vzorků volitelně, jak přímo do hmotnostního spektrometru technikou Membrane Introduction Mass Spectrometry (MIMS) pro přímou analýzu ovzduší, tak na on-line integrovaný koncentrační systém termické sorpce/desorpce,
standardní split/splitles injekční port pro zavádění kapalných a plynných vzorků na separační chromatografickou kolonu injekčními stříkačkami, případně Solid Phase Micro Extraction (SPME) technikou,
HZS ČR: Mobilní GCMS - SPME nástřik
- příslušenství pro přímé zavádění pevných vzorků (PSI Probe) a koncentračních tělísek Gerstel Twister™ s přímým připojením (on-line) zařízení na stávající standardní vstup split/splitless,
HZS ČR: Mobilní GCMS - PSI Probe
kapilární separační kolonu,
lineární kvadrupolový hmotnostní detektor,
SW a HW pro komplexní programování parametrů GC/MS analýz a zpracování naměřených dat, včetně vyhledávání v MS knihovnách.
Zaškolení na obsluhu tohoto vysoce sofistikovaného zařízení proběhlo na akademické půdě VŠCHT ve dnech 21. – 24. ledna 2019 Ing. Markem z firmy RMI, s.r.o.
Dalším stupněm spolupráce s VŠCHT, Ústavem chemie ochrany prostředí bude zpracování metodik pro různé typy vzorků, techniky jejich odběru a parametry nastavení plynového chromatografu pro jejich následnou analýzu.