Stanovení dioxinů a PCB a jejich limity
- ALS Czech Republic: Stanovení dioxinů a PCB a jejich limity
Pojmem dioxiny se často zkráceně nazývají polychlorované dibenzo-p-dioxiny (PCDD) a polychlorované dibenzofurany (PCDF). Jedná se celkem o 210 chemických látek, „kongenerů“, z toho je 17 vysoce toxických. Jsou součástí skupiny perzistentních organických polutantů (POPs), kam dále patří např. chemicky příbuzné polychlorované bifenyly (PCB) a polyaromatické uhlovodíky (PAH).
Dioxiny a dříve vyráběné směsi PCB patří mezi velmi sledované a obávané látky vyznačující se nebezpečnými toxickými vlastnostmi, obtížnou odbouratelností a kumulací v životním prostředí a také v potravinách a krmivech, kam se následně transportují.
Pro navržení optimálního řešení všech vašich požadavků doporučujeme kontaktovat regionálního obchodního zástupce či pobočku, případně nás kontaktujte s jakýmkoli dotazem na naší zákaznické lince 226 226 228, nebo e-mailem na [email protected]. Ochotně Vám připravíme nabídku pro Vaši konkrétní potřebu.
Směsi PCB nacházely uplatnění zejména jako dielektrikum v elektrických zařízeních (transformátory, kondenzátory), jako izolanty elektrických kabelů, hydraulické kapaliny, teplosměnná media v klimatizačních zařízeních a jako komponenty nátěrových hmot, inkoustů maziv, některých pesticidů a retardantů hoření, což mohou být potenciální zdroje těchto látek.
ALS Czech Republic: HRMS laboratoř ALS Czech Republic v Pardubicích
Dioxiny (PCDD a PCDF)
nebyly nikdy cíleně vyráběny, vznikají v důsledku lidské činnosti jako nežádoucí vedlejší produkty zejména při tepelných a spalovacích procesech, v průběhu chemických procesů využívajících chlor nebo chlorované meziprodukty, ale vznikají také při vulkanické činnosti a přírodních požárech (neantrpogenní zdroje).
Polychlorované bifenyly (PCB)
jsou skupinou látek, které zahrnují teoreticky 209 jednotlivých sloučenin (tzv. kongenerů), které se liší fyzikálními a chemickými vlastnostmi i toxicitou. Rozdíl spočívá ve stupni chlorace a umístění atomu chlóru na aromatických jádrech
ALS Czech Republic Výstavba nových laboratoří v Pardubicích.jpg
Akreditované analytické laboratoře ALS Czech Republic mají moderní specializované pracoviště na provádění ultrastopových analýz PCDD/F a ostatních POPs pomocí plynové chromatografie v kombinaci s hmotnostní spektrometrií s vysokým rozlišením (HRGC-HRMS).
V naší specializované laboratoři provádíme ročně až 30 000 analýz v široké škále matric. Se zkušenými odborníky, mnohdy i s 30letou praxí, Vám pomůžeme zajistit splnění nejnovějších legislativních požadavků a zároveň jsme připraveni poskytnout konzultace.
Provádíme akreditované analýzy v souladu s právními předpisy a podle světově uznávaných norem a metodik:
bohaté zkušenosti odborníků spojené s až 30ti letou praxí v oblasti hmotové spektrometrie a stanovení POPs
až 30 000 analýz ročně v nejrůznějších matricích (emise, odpady, voda, půda ovzduší a také potraviny a krmiva)
pravidelná účast v mezilaboratorních porovnávacích testech s vynikajícími výsledky
Úprava maximálních limitů pro dioxiny a PCB
Evropská komise v říjnu upravila nařízení o maximálních limitech dioxinů a PCB s dioxinovým efektem v některých potravinách.
Nové nařízení (EU) 2022/2002, kterým se mění nařízení (ES) č. 1881/2006, vstoupí v platnost dnem 1. ledna 2023.
Nařízení stanoví maximální limity pro některé produkty, na které se nevztahovaly předchozí právní předpisy Unie, a u nichž byly nedávno v databázi úřadu zpřístupněny údaje o výskytu.
Jedná se o tyto základní změny:
Doplněny jsou limity pro maso a masné výrobky z koz, koní, králíků, divokých prasat, pernaté zvěře a zvěřiny a játra koz, koní a pernaté zvěře.
Rozšířen byl stávající maximální limit pro slepičí vejce na všechna vejce drůbeže s výjimkou husích vajec.
U korýšů se maximální limity budou vztahovat nejen na svalovinu z končetin krabů a krabům příbuzných korýšů, ale také na svalovinu z břicha těchto korýšů, zejména kraba říčního.
Nařízení také snižuje limity pro mléko a mléčné výrobky.
Nařízení se vztahuje na všechny potraviny vyrobené v EU nebo dovezené do EU. Potraviny uvedené na seznamu v příloze tohoto nařízení, které byly uvedeny na trh v souladu s právními předpisy před 1. lednem 2023, smějí zůstat na trhu do data jejich minimální trvanlivosti nebo data spotřeby.
Světová zdravotnická organizace (WHO) v současnosti přehodnocuje stávající WHO2005-TEF (faktory toxické rovnocennosti) s cílem harmonizovat TEF na mezinárodní úrovni. Přehodnocení navazuje na vědecké stanovisko Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) přijaté v roce 2018, které stanovilo tolerovatelný týdenní příjem na 2 pg TEQ (toxický ekvivalent)/kg tělesné hmotnosti na týden pro sumu dioxinů a PCB s dioxinovým efektem. Výsledky přehodnocení se očekávají v průběhu příštího roku.