Padělané smrtící pilulky: Necílená analýza Fentanylu | LabRulez GCMS

Padělané smrtící pilulky: Necílená analýza Fentanylu

Po, 24.1.2022
| Originální článek z: LECO
Necílená analýza pomocí LECO TOF MS s komplexním a pokročilým zpracováním dat umožňuje rychlou identifikaci příměsí, jako je fentanyl a jeho deriváty v padělaných pilulkách léků.
Video placeholder
 • Foto: Pixabay/jorono: Padělané smrtící pilulky: Necílená analýza Fentanylu
 • Video: LecoCorporation: Pegasus BT/BT 4D Overview

Padělané pilulky jsou falešné léky, které mají jiné složení než legitimní léky vyráběné farmaceutickými společnostmi. Často jsou vyrobeny tak, aby připomínaly skutečné léky, ale jsou doplněny falzifikáty, jako je metamfetamin nebo fentanyl, které mohou způsobit vážné poškození nebo smrt. Tyto padělané pilulky jsou v posledních několika letech spojeny s nárůstem nelegálního užívání fentanylu ve Spojených státech.

Opioidy, jako je fentanyl, se po desetiletí používají po celém světě k léčbě bolesti při chirurgických zákrocích a ke zvládání chronické bolesti u pacientů (2). Fentanyl byl představen jako analgetikum v 60. letech 20. století a byl široce používán pro svůj velmi rychlý a silný účinek. Je to silný syntetický opioid (1), který je 50-krát silnější než morfin. Bohužel, stejně jako u jiných léků, může být užívání fentanylu smrtelné, pokud se nepoužívá ve správném dávkování pod dohledem lékaře.

Kompletní aplikace Deadly Counterfeit Pills: Untargeted Analysis of Fentanyl-Laced Drugs

V mnoha případech jsou padělané léky řezány směsmi levnějších sloučenin, aby se zvýšily zisky nelegálních výrobců a dealerů drog. To se stalo extrémně nebezpečným, protože tito tajní chemici začali používat fentanyl jako součást svých přípravků. Síla fentanylu a jeho mnoha derivátů má spolu s jejich neznámou koncentrací v pilulkách pro koncového uživatele katastrofální následky.

V tomto aplikačním listu byla provedena necílená analýza padělaných léků pomocí vysoce výkonné hmotnostní spektrometrie doby letu (TOF MS). Pilulky byly komplexně charakterizovány pomocí nejmodernějšího softwaru, velkých spektrálních knihoven s potvrzením jednotlivých látek.

LECO: Obrázek 1. Analytický iontový chromatograf (AIC) extraktu z falešných oxykodonových tablet a obrázek porovnávající skutečné a falešné tablety oxykodonu. https://www.dea.gov/sites/default/files/2021-09/DEA_Fact_Sheet-Counterfeit_Pills.pdf. Accessed 12/7/21.

Podmínky měření GC-TOFMS (Pegasus BT)

Plynový chromatograf Agilent 7890 s automatickým vzorkovačem LECO L-PAL3
 • Nástřik: 1μL, Split 100:1 při 250 °C
 • Nosný plyn: He při průtoku 1,4 ml/min, konstantní průtok
 • Kolona: Rxi-35 Sil MS, 15 m x 0,25 mm i.d. x 0,25 μm (Restek, Bellefonte, PA, USA)
 • Teplotní program: 110 °C až 300 °C s rampou 40 °C/min (4 min)
Hmotnostní spektrometr LECO Pegasus BT
 • Transfder line: 290 °C
 • Teplota iontového zdroje: 250 °C
 • Ionizační režim: EI
 • Hmotnostní rozsah (m/z): 45 - 600
 • Rychlost akvizice: 10 spekter/s

LECO: AIC neznámeho vzorku

LECO: Skutečné hmotnostní spektrum pro p-fluorfentanyl s tabulkovými hodnotami hmotnosti Δ (0,01 – 0,04 Da) pro hlavní fragmenty (A-C)

LECO: Peak True a Library Match spektra pro N-propionylnorfentanyl a fenethyl 4-ANPP

Závěr

Pro extrakci padělaných složek pilulek byla implementována jednoduchá metoda přípravy vzorku. Analýza extraktů byla provedena pomocí LECO Pegasus BT a softwaru ChromaTOF.

LECO
Další projekty
Sledujte nás
Další informace
WebinářeO násKontaktujte násPodmínky užití

LabRulez s.r.o. Všechna práva vyhrazena.